W hołdzie dla Piotra S. i Janiny Garyckiej

62. sezon Piwnica pod Baranami - koncert "Aniołowie na suficie" - 9 września 2017

Tym razem organizowany zawsze we wrześniu, w rocznicę urodzin Piotra Skrzyneckiego, koncert będzie poświęcony także Janinie Garyckiej, która miała ogromny wpływ ten kabaret i jego Przewodnika.

Przypomnijmy, ta współzałożycielka Piwnicy, malarka, scenografka oraz pomysłodawczyni piwnicznych programów i projektów zmarła w nocy z 5 na 6 grudnia 1998 r., kilka miesięcy po Piotrze Skrzyneckim. To ona wynajdywała wiele tekstów do programów kabaretu, m.in. wygłaszany przez Piotra monolog "Wyprzedaż teatru". Pisała też sama.

I to dr Garycka spowodowała, że w mieszkaniu jej ciotek - Antoniny Schrott i Aleksandry Pick przez 25 lat mieszkał Skrzynecki. "Ten plac Na Groblach - najbardziej ponury, zapluty plac w Krakowie - właściwie dzięki Janinie Garyckiej to był przez lata jedyny taki prawdziwy ośrodek, nazwijmy to, artystyczny" - mówił po latach.

O tym mieszkaniu Piwnica śpiewała niejeden raz, to mieszkanie obrosło legendą i zostało utrwalone w albumie Zbigniewa Łagockiego, Marii Pyrlik i Leszka Wójtowicza upamiętniającym te wnętrza, z aniołami wymalowanymi na sufitach.

Jedno podczas tego koncertu się nie zmieni; będzie składał się, jak i wcześniejsze "Koncerty dla Piotra S.", z premierowych piosenek. Jedną z nich - "Piotr, Janina i Piwnica" - napisał, jak ongiś "O Groblach, na Groblach", Zbigniew Książek. Usłyszymy ją z muzyką Pawła Pierzchały.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
26 sierpnia 2017
Portrety
Piotr Skrzynecki

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...