W hołdzie Korczakowi

"Poczta" - reż. Manish Mitra - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

We wtorek 21 lipca o godz. 19 w Instytucie Teatralnym odbędzie się pokaz spektaklu "Poczta" w reż. Manisha Mitry. Zagrają w nim polscy i indyjscy aktorzy.

18 lipca 1942 "Poczta" Rabindranath Tagore'a była wystawiana w Domu Sierot Janusza Korczaka, w Getcie Warszawskim. 22 lipca wychowankowie Domu Sierot, a wraz z nimi Janusz Korczak zostali wywiezieni do Treblinki. Formuła spektaklu Manisha Mitry: wielojęzycznego, z obsadą złożoną z indyjskich i polskich aktorów, znakomicie wydobywa sensy dzieła Tagore'a będąc jednocześnie hołdem dla Korczaka.

Jest to filozoficzna przypowieść o nadziei zmiany na lepsze, potrzebie sensu i przemijaniu. Chory Omol ogląda świat z perspektywy okna pokoju, z którego nie może wychodzić. Chłopiec z zadziwiającą pogodą ducha znosi swój los i zaleconą przez lekarza kurację - gorzkie lekarstwo i dobra rada: im trudniej je przełknąć, tym lepiej skutkują. Swoją otwartością, miłością i przyjaznym stosunkiem do ludzi przyciąga ich do siebie. Nawet przebywając w odosobnieniu, nie jest ani przez chwilę samotny. Rozmawiając z mieszkańcami miasteczka, pozwala im odkrywać w sobie uczucia, których nie znali.

Przez cały czas Omol czeka na list od Króla. Marzy, że nowo otwarta poczta ułatwi wszystkim komunikowanie się i porozumienie, zbliży nawet tych, których dzielą rozmaite bariery.

O reżyserze:

Manish Mitra jest dyrektorem Kasba Arghya, kalkuckiego teatru, którego produkcje bardzo często podejmują temat traumy.

Obsada: Raju Bera, Utsav Datta, Sima Ghosh, Remigiusz Pilarczyk, Karol Zaorski, Hanna Klepacka, Miron Klepacki

Pokaz realizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie.

WSTĘP WOLNY

(-)
Materaiły organizatora
22 lipca 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...