W Jedynce premiera

„Pierwsza lepsza" – aut. Aleksander Fredro – reż. Magdalena Małecka-Wippich – Teatr Telewizji

W poniedziałek, 4 września o godz. 21:10 w Jedynce premiera spektaklu „Pierwsza lepsza" Aleksandra Fredry w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. Inscenizacja komediowej jednoaktówki będzie realizowana w studio w formule „na żywo".

Intryga dotyczy bogatego szlachcica Alfreda, który nie mogąc zdecydować o dalszych losach związku z narzeczoną Julią, planuje ożenek z „pierwszą lepszą" damą napotkaną w miejskim ogrodzie. Dopiero trzecia z kandydatek wyraża chęć, jednak nie przypada do gustu bohaterowi. Alfred zasięga rady u przyjaciela Zdzisława, który mimo wszystko namawia go do ślubu. Jak się okazuje, Zdzisław zna sekret Julii. Kobieta, odnosząc się do rozterek narzeczonego, przebrała się i postanowiła dopomóc opatrzności.

Obok bohaterów sztuki skreślonych ręką Fredry, reżyserka wprowadza postać Ogrodnika, który pielęgnuje poetycki ogród wyobraźni Autora i jest jedynym świadkiem wydarzeń.

Przedstawienie wykorzystuje kontekst prapremiery sztuki, która miała miejsce 14 marca 1824 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl ma charakter świadomej zabawy formalnej inspirowanej odniesieniem historycznym i estetyką XIX wieku.

Istotną rolę odgrywać będzie wykonywana na żywo, autorska muzyka, towarzysząc rozwojowi akcji i wspierając jej dynamikę w oryginalny sposób.

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry. W repertuarze Teatru Telewizji znajdzie się także spektakl zrealizowany na podstawie innego tekstu Mistrza - „Podstolina" będący reinterpretacją „Zemsty" w reżyserii Mariusza Malca. Emisja została zaplanowana na 18 grudnia w TVP1.

(-)
Teatr Telewizji Polskiej
31 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia