W kadrze sceny

wystawa "Jerzy Skarżyński - Architekt wyobraźni"

W Katowicach już od 26. września trwa towarzyszący Ars Cameralis: Festiwal Jerzy Skarżyński -Architekt wyobraźni. W ramach festiwalu organizowany jest cykl wystaw poświęconych zasłużonemu krakowskiemu artyście, który zajmował się między innymi malarstwem czy scenografią

W ramach Festiwalu zobaczyć można wystawę W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego znajdująca się w Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego. Znajdują się tam elementy z dekoracji i kostiumy, przygotowane na potrzeby spektakli wielkich polskich reżyserów jak Roman Polański, Andrzej Wajda, Zygmunt Hübner czy Konrad Świniarski, które mieli okazję podziwiać widzowie nie tylko w Polsce, ale i poza granicami (np. w Operze Królewskiej w Sztokholmie).

Wystawa jest zorganizowana w bardzo ciekawy sposób. Wchodząc, mamy przed oczami elementy ludowe – stroje chłopskie i elementy chałup. Dalej przechodzimy obok kostiumów służby dworskiej i jesteśmy proszeni na salony. Jak na ważnych gości przystało, spacerujemy po długim czerwonym dywanie. W wielkiej sali bankietowej, przy dźwiękach muzyki i tańczących parach możemy podziwiać stroje szlacheckie, balowe, dam dworu i arystokracji.

Wszystkich którzy nie zdążyli odwiedzić tej wystawy, zachęcamy do odwiedzenie pozostałych (szczegóły na stronie Muzeum Śląskiego - w zakładce CSP). Cykl wystaw poświęconych dorobkowi Skarżyńskiego można oglądać do końca grudnia.

Katarzyna Skowronek
Dziennik Teatralny Katowice
30 listopada 2011

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia