W kadrze sceny

wystawa "Jerzy Skarżyński - Architekt wyobraźni"

W Katowicach już od 26. września trwa towarzyszący Ars Cameralis: Festiwal Jerzy Skarżyński -Architekt wyobraźni. W ramach festiwalu organizowany jest cykl wystaw poświęconych zasłużonemu krakowskiemu artyście, który zajmował się między innymi malarstwem czy scenografią

W ramach Festiwalu zobaczyć można wystawę W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego znajdująca się w Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego. Znajdują się tam elementy z dekoracji i kostiumy, przygotowane na potrzeby spektakli wielkich polskich reżyserów jak Roman Polański, Andrzej Wajda, Zygmunt Hübner czy Konrad Świniarski, które mieli okazję podziwiać widzowie nie tylko w Polsce, ale i poza granicami (np. w Operze Królewskiej w Sztokholmie).

Wystawa jest zorganizowana w bardzo ciekawy sposób. Wchodząc, mamy przed oczami elementy ludowe – stroje chłopskie i elementy chałup. Dalej przechodzimy obok kostiumów służby dworskiej i jesteśmy proszeni na salony. Jak na ważnych gości przystało, spacerujemy po długim czerwonym dywanie. W wielkiej sali bankietowej, przy dźwiękach muzyki i tańczących parach możemy podziwiać stroje szlacheckie, balowe, dam dworu i arystokracji.

Wszystkich którzy nie zdążyli odwiedzić tej wystawy, zachęcamy do odwiedzenie pozostałych (szczegóły na stronie Muzeum Śląskiego - w zakładce CSP). Cykl wystaw poświęconych dorobkowi Skarżyńskiego można oglądać do końca grudnia.

Katarzyna Skowronek
Dziennik Teatralny Katowice
30 listopada 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia