W Kaliszu już półmetek

57. Kaliskie Spotkania Teatralne

Od soboty w Kaliszu trwają 57. Kaliskie Spotkania Teatralne - najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Za nami już 5 przedstawień konkursowych, a także spektakl mistrzowski z udziałem Krzysztofa Globisza. Przed publicznością pozostały jeszcze 3 przedstawienia konkursowe, 2 pokazy mistrzowskie oraz spektakle i wydarzenia z programu pozakonkursowego.

Mamy za sobą 5 pierwszych dni zmagań konkursowych podczas tegorocznej edycji KST. Publiczność festiwalowa miała okazję zobaczyć już 5 z 8 przedstawień konkursowych, które wybrali kuratorzy Festiwalu - Grzegorz Reske i Weronika Szczawińska. Niektóre ze spektakli, jak chociażby otwierające festiwal "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem publiczności, która nagrodziła je owacjami na stojąco.

Przez cały festiwal spektaklom bacznie przypatrują się dwa gremia jurorskie (profesjonalne i społeczne), które nagrodzą najlepsze kreacje aktorskie festiwalu. Oba składy oceniające przyznają niezależne nagrody, które zostaną ogłoszone ostatniego dnia festiwalu - w niedzielę.

Co jeszcze przed nami w ramach 57 edycji KST? W czwartek zostaną zaprezentowane aż dwa spektakle konkursowe - "Henrietta Lacks" [na zdjęciu] Nowego Teatru z Warszawy oraz "Raj. Tutorial" z wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. W piątek zobaczymy propozycję z bloku pozakonkursowego: "Welcome Home Boys" w wykonaniu kinoteatru Mumio. W sobotę zostanie zaprezentowany ostatni spektakl konkursowy - "Krzywicka/Krew" z legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Tego dnia zostanie zaprezentowany także drugi pokaz mistrzowski - farsa "Kto nas odwiedzi", w której zobaczymy znakomity duet aktorski Jadwigę Jankowską-Cieślak oraz Jana Peszka. Na zakończenie 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych Organizatorzy zaprosili poznański Teatr Polski, który zaprezentuje spektakl "Hymn do miłości".

Na wybrane spektakle są jeszcze dostępne bilety. Sprzedaż odbywa się za przez stronę internetową www.kaliskie.org/bilety oraz w kasach kaliskiego teatru. Ceny wahają się między 25 zł a 70 zł. Pokazom przedstawień towarzyszy również bogaty program darmowych wydarzeń towarzyszących, na który złożą się koncerty, czytania dramatów, spotkania z artystami i wieczorne imprezy.

Monika Łuczkowska
Materiał organizatora
0

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia