W końcu może wyrazić swoją wolę

"Cienie. Eurydyka mówi:" - reż. Maja Kleczewska - Teatr IMKA w Warszawie

Dzisiaj o g. 19 w Teatrze IMKA odbędzie się premiera warszawska spektaklu "Cienie. Eurydyka mówi:" w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Maja Kleczewska (reżyser): - Jelinek, dekonstruuje mit o Orfeuszu i Eurydyce jako bezwolnie kochającej kobiecie. Miłość Orfeusza jest próżnością, wobec świata ma się on za kanonizowaną gwiazdę pop, wobec żony - za zbawiciela. Swoim śpiewem, którym doprowadza do omdleń nastoletnie fanki pragnie dokonać niemożliwego: wskrzesić Eurydykę.

Łukasz Chotkowski (dramaturg): - To ma być wielkie wydarzenie. Show na miarę naszych czasów, gdzie każda emocja, sztuka jest szybkim towarem. W micie nikt Eurydyki nie pyta, czy chce ożyć. U Jelinek może wyrazić swoją wolę: powiedzieć nie. Spektakl będzie fuzją muzyki i teatru. Elfriede Jelinek na naszą prośbę nagrała fragmenty swojego tekstu, które zostaną wykorzystane w spektaklu.

Katarzyna Nosowska: - To dla mnie nowe, ciekawe wyzwanie. A ja lubię wyzwania! Cenię twórczość Jelinek i Kleczewskiej i cenię Pawła Krawczyka, który jest odpowiedzialny za muzykę. Postaramy się, żeby nie było to banalne. Zapraszam!

Nowy spektakl Mai Kleczewskiej, jednej z najważniejszej postaci polskiego teatru, reżyserki m. in. "Podróży zimowej" i "Burzy", współtworzyć będzie Katarzyna Nosowska, jedna z czołowych postać polskiej sceny muzycznej, wokalistka grupy Hey i twórczyni autorskich płyt. Katarzyna Nosowska, którą publiczność będzie mogła podziwiać na żywo, specjalnie z myślą o spektaklu napisze kilka piosenek inspirowanych tekstem Jelinek. Będę budować dramaturgię, otwierając kolejne części przedstawienia. Muzykę skomponuje Paweł Krawczyk, lider Hey.

Obsada: Katarzyna Nosowska, Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Joanna Drozda, Aleksandra Pisula, Maciej Pesta, Piotr Stramowski, Małgorzata Witkowska, Julia Wyszyńska.

Kolejne spektakle: 4, 5 i 6 czerwca o godz. 19.00.

(-)
Materiał Teatru
3 czerwca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia