W kryzysie namiętności

"Seks dla opornych" - reż. Krystyna Janda - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Może to nie klasyka gatunku, ale z pewnością scenariusz doskonale znany wielu parom z długim stażem. Przeciętne małżeństwo po trzydziestu wspólnie spędzonych latach szuka dawnego pożądania i emocji. Sposobem na ożywienie wygasłej namiętności ma być kupiony przez żonę poradnik pt. "Seks dla opornych". Zgodnie z instrukcjami kobieta inicjuje wyjazd do hotelu, w którym pragnie wskrzesić wygasłą iskrę.

Niestety dość szybko okazuje się, że puste slogany z poradnika dla par przeżywających kryzys w sypialni, zamiast zbawiennych skutków komplikują sytuację do reszty niemal doprowadzając do rozstania bohaterów.

Nieznająca granic desperacja żony w połączeniu z leniwym dystansem małżonka wywołuje arcyśmieszne nieporozumienia i napięcia, które nadają sztuce osobliwej dynamiki, szczególnie zaś w drugiej części, gdy widz ma okazję oglądać mały pokaz dominacji w klimacie BDSM.

Co okaże się silniejsze? Potrzeba namiętności, czy bliskości i zrozumienia?

Podchodzę do tej sztuki wyjątkowo bezrefleksyjnie a na tym zwykle koncentruję swoje odczucia. Być może wynika to z tego, że niekoniecznie identyfikuję się z bohaterami, być może temat został nieco przerysowany a może po prostu moje poczucie humoru nie odnajduje się w takim scenariuszu. Zapewniam jednak, że widownia była zachwycona i zewsząd dobiegały mnie salwy śmiechu i pozytywne komentarz.

Katarzyna Cymbalista
Teatr dla Was
1 lutego 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...