W Łodzi trwają zdjęcia do nowego spektaklu

„Inspekcja" - reż. Jacek Raginis-Królikiewicz - Teatr Telewizji Polskiej

W Łodzi trwają zdjęcia do nowego spektaklu Teatru Telewizji Polskiej pt. „Inspekcja”

Wasilij Zarubin, po nieudanej misji na terenie nazistowskich Niemiec, skazany na śmierć ledwo uchodzi z życiem. Po wybuchu wojny Stalin postanawia zlecić mu nowe zadanie – werbunek polskich oficerów w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Metoda Zarubina to perfidna gra pozorów. Wykorzystując niepewność polskich oficerów, ich strach i dramatyczną potrzebę wszelkich dających nadzieję informacji, próbuje przekonać ich do nawiązania współpracy z komunistyczną władzą. Powodzenie jego misji zależy wyłącznie od ufności więzionych wojskowych. Czy dadzą się przekonać manipulacjom stalinowskiego oprawcy ?

Atmosfera dramatu ukazuje przerażające położenie, w jakim znaleźli się polscy jeńcy oraz pozwala zrozumieć presję, jakiej byli poddawani.
Spektakl bazuje na rzetelnej dokumentacji i zbiorze faktów.

Inspekcja miała być powrótem do Teatru TV wybitnego polskiego reżysera Grzegorza Królikiewicza. Niestety w trakcie przygotowań do spektaklu 21 września br. reżyser zmarł. Jego dzieło kontynuuje syn i współautor sztuki Jacek Raginis-Królikiewicz.

Zdjęcia rozpoczęły się 3 listopada. W rolę Stalina wciela się Piotr Głowacki. Towarzyszą mu m.in. Mariusz Ostrowski w roli Zarubina, Sławomir Sulej jako Beria, Przemysław Bluszcz w roli Jeżowa, Radosław Pazura jako Komarnicki, Zygmunt Malanowicz w roli Generała Minkiewicza, Marcin Kwaśny jako Swianiewicz.

 

REŻYSER - BIO
Jacek Raginis–Królikiewicz.
Urodzony w 1966 roku w Warszawie, absolwent historii KUL i łódzkiej Filmówki. Scenarzysta, reportażysta, reżyser, autor słuchowisk radiowych, współautor cyklu radiowego i telewizyjnego „Widzialne i Niewidzialne. Był nauczycielem historii oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. Reżyser seriali paradokumentalnych.
W 2007 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji: jako II reżyser pracował z Januszem Dymkiem nad „Aferą mięsną", w 2008 roku również z Januszem Dymkiem napisał scenariusz do „Prezentu dla Towarzysza Edwarda G.", a następnie wyreżyserował autorski spektakl „Mord założycielski", którego premiera odbyła się 8 grudnia 2008 roku.
Obecnie jest pracownikiem Polskiego Radia. Od stycznia do sierpnia 2016 roku był zastępcą redaktora naczelnego Programu 1 Polskiego Radia, a z dniem 1 września rozpoczął kierowanie redakcją audycji dziecięcych i młodzieżowych radiowej Jedynki. Autor cyklu cotygodniowych audycji przedstawiających najciekawsze sekrety historii i nieznane fakty pt. „Labirynt historii", nadawanych od września 2016 w Programie 1 PR.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
(PGNiG S.A.).

(-)
Materiał organizatora
8 listopada 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia