W Lublinie profesor Wodziński o Homerze

Kolejny wykład z cyklu "Zagadka Gościnności"

14 grudnia odbędzie się wykład prof. Cezarego Wodzińskiego z nowego cyklu "Zagadka Gościnności".

Nowy cykl jest namysłem nad wieloznacznym pojęciem "gościnności" w krytycznej dyskusji z tradycją (m.in. Sokrates, Kant, Nietzsche) i współczesnością (m.in. Heidegger, Levinas, Derrida). Spróbujemy przyjrzeć się ponowoczesnym sposobom bycia, różnym strategiom (m.in. Odyseuszowi, Abrahamowi, Sokratesowi, Chrystusowi, Penelope, Sarze, Ksantypie, Marii Magdalenie).

W pierwszym semestrze 2012-2013 (listopad-marzec) będziemy czytać i dyskutować "Odyseję" Homera. Prowadzący - Cezary Wodziński - będzie posługiwał się tekstem greckim oraz polskimi przekładami: Lucjana Siemieńskiego, Stanisława Mleczki, Józefa Wittlina, Jana Parandowskiego.

Zajęcia będą się składały z krótkiego wprowadzenia, lektury tekstu oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca będzie miała zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny. Będziemy wypytywać tekst Homerowy i samemu pozwalać się przezeń przepytać. Odys Gość stanie się dla nas przewodnikiem - po archipelagu greckim, ale i po naszym glokalnym świecie. Czyż nie warto ruszyć z Odyseuszem na wielką przygodę, zwaną Odyseia? Zapraszamy na okręt herosa! Itaka w oddali.

Janusz Opryński i zespół "Konfrontacji Teatralnych"

"Słowo "gościnność" należy do najbardziej zagadkowych słów w słowniku (po)nowoczesnego świata. Jako gość-inność kryje w sobie zagadkę gościa jako Innego. Pytanie o "sens" gościnności pojawia się w świecie, w którym ten sens został gruntownie zakwestionowany - w świecie, który dopuścił się bezprzykładnego pohańbienia prawa gościnności (tj. prawa Innego do pobytu w naszym świecie).

Pytanie o "sens" gościnności jest podwójnie palące: z uwagi na dziejowy kontekst - doświadczenie Zagłady Innego - i w perspektywie wyzwań dzisiejszego świata.

Doświadczenie Innego i jego inności stanowi niezbywalną hipotekę sensu i sensowności naszego bycia w świecie. Stawką pytania o sens gościnności jest próba rozważenia kwestii gościnności sensu (naszego świata i naszego bycia w tym świecie)."

Cezary Wodziński

***

Kiedy: 14 grudnia (piątek), godz. 19.00

Gdzie: Sala Unii Lubelskiej w Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Złota 9

wstęp wolny

prowadzenie: Janusz Opryński

tekst źródłowy: Homer, Odyseja - tłum. L. Siemieński, komentarz Z. Kubiak, Warszawa 1990

Organizatorzy:

Wykład odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta

Prof. Cezary Wodziński Nasza Odyseia - wykład III

Sala Unii Lubelskiej w Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Złota 9

wstęp wolny

(-)
Materiał nadesłany
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...