W lustrze rzeczywistości

11. Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona

Przez najbliższy tydzień w Zabrzu rywalizować będą spektakle 11 polskich teatrów, oparte na sztukach współczesnych dramaturgów. W sobotę w mieście rusza XI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

To jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne, które prezentowane są na scenie zabrzańskiego Teatru Nowego oraz w charakterystycznych dla Górnego Śląska obiektach postindustrialnych.

W zamyśle organizatorów festiwal ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez: Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Polski z Poznania, Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr Na Woli z Warszawy, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. Norwida z Jeleniej Góry, Teatr Ludowy z Krakowa, Lubuski Teatr z Zielonej Góry i Teatr Nowy z Zabrza, który w sobotni wieczór zainauguruje festiwal premierą spektaklu Tracy Letts "Gorące lato w Oklahomie" w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Festiwal ma charakter konkursowy. W tym roku jego jury tworzą: krytyk teatralny Zenon Butkiewicz, dramatopisarz i reżyser Ingmar Villqist oraz dramatopisarz Paweł Demirski. Jury przyzna nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Laureatami mogą być wszyscy twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie. Pula nagród wynosi 35 tys. zł.

Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi. Dodatkowo przyznane będzie Grand Prix - honorowa nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu.

Oprócz spektakli konkursowych w programie festiwalu są również spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, przegląd filmów krótkometrażowych, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci (czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno-społecznych), dyskusje widzów z twórcami przedstawień oraz warsztaty dramatopisarskie.

Festiwal potrwa do 23 października. Odbywa się w Zabrzu od 2000 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.

(-)
PAP
17 października 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia