W miniaturze

Krakowskie Miniatury Teatralne - PWST - Kraków

Od 7 do 26 lipca będzie trwać organizowany przez Śródmiejski Ośrodek Kultury przegląd Krakowskie Miniatury Teatralne. Zaprezentuje pięć spektakli na scenie PWST (ul. Straszewskiego 22)

Zainauguruje go 7 lipca spektakl "Niebezpieczna gra" w wykonaniu: Anny Dereszowskiej, Piotra Grabowskiego i Grzegorza Damięckiego. Prapremiera polska tej obyczajowej sztuki odbyła się w grudniu 2010 roku, a porusza ona temat stary jak świat, czyli zdrady małżeńskiej. Eric Assous wpisał w nią prowokacje, podchody i uniki, jak to w sytuacji trójkąta, za co w 2010 roku otrzymał nagrodę Moliere dla najlepszego autora francuskojęzycznego.

14 lipca z kolei w "Gąsce" Nikołaja Kolady wystąpią: Katarzyna Figura, Anna Gornostaj, Maria Dejmek, Tomasz Dedek i Cezary Morawski. To z kolei komedia opowiadająca o życiu w prowincjonalnym teatrze, o artystach walczących o karierę, ale przede wszystkim o własne szczęście. Trzy kobiety, dwóch mężczyzn. Dwie dojrzałe, pełne temperamentu aktorzyce, z całym bagażem zawiedzionych marzeń o karierze i uczuciach oraz ta jedna młodziutka - "Gąska". I to ona wywoła w tym gronie burzę.

19 lipca "Rodzina Dreptaków" z Teatru Muzycznego ROMA w wykonaniu: Krystyny Tkacz, Wojciecha Wysockiego, Marcina Przybylskiego, Mariusza Kiljana, Magdaleny Piotrowskiej, Magdaleny Skalary. "Nieludzko śmieszny" spektakl muzyczny stworzony na podstawie tekstów Andrzeja Waligórskiego, wybitnego wrocławskiego twórcy kabaretowego, "tekściarza", autora wielu piosenek i słuchowisk. Wiersze, teksty kabaretowe, bajeczki i parodie Waligórskiego i oczywiście jego piosenki, do których muzykę napisali m.in. Wojciech Borkowski, Tadeusz Chyła, Olek Grotowski, Włodzimierz Korcz, Edward Pałłasz, Włodzimierz Plaskota, Ryszard Rynkowski i Jerzy Satanowski, który całość przygotował jako twórca scenariusza i reżyser.

21 lipca "Super Susan" Petera Quiltera w wykonaniu Ewy Kasprzyk. Oto szalona Angielka, która postanawia swe okrągłe urodziny uczcić powtarzając wycieczkę do Australii, po raz pierwszy odbyła ją, mając 20 lat.

Zakończą przegląd 26 lipca "Opowieści chasydów", grane z powodzeniem od czterech lat w Teatrze Żydowskim w Warszawie, słowno-muzyczne widowisko na motywach opowieści "Midrasze" i "Podań chasydzkich".

Bilety: ŚOK (ul. Mikołajska 2), Info Kraków (ul. św. Jana 2), Filmotechnika (Pasaż Bielaka); rezerwacje: bilety.sok@poczta.fm.

(WAK)
Dziennik Polski
2 lipca 2011

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...