W mrocznych zaułkach Wrocławia

"Koniec świata w Breslau" - reż. Agnieszka Olsten - Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Agnieszka Olsten rozpoczęła właśnie we Wrocławskim Teatrze Współczesnym próby "Końca świata w Breslau" wg powieści Marka Krajewskiego. Jest to pierwsza realizacja prozy tego autora w teatrze. W roli Eberharda Mocka wystąpi gościnnie Konrad Imiela.

Scenariusz jest wspólnym dziełem reżyserki oraz Krzysztofa Kopki - scenarzysty filmowego i dramaturga. Scenografię projektuje rzeźbiarz Olaf Brzeski, który - podobnie jak Kuba Suchar, kompozytor muzyki do spektaklu - współpracował już z Agnieszką Olsten przy naszej "Kotlinie". Kostiumy projektuje Mirek Kaczmarek.

Powieść Koniec świata w Breslau jest drugą z serii książek Marka Krajewskiego, których głównym bohaterem jest radca kryminalny Eberhard Mock. A także - przedwojenny Wrocław. Wrocławski pisarz jest jednym z najbardziej poczytnych autorów w Polsce, jego książki zostały już przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków. Nasza premiera będzie pierwszą realizacją jego prozy na scenie.

Koniec świata w Breslau to pełen napięcia thriller psychologiczny, rozgrywający się w fascynującym świecie lat dwudziestych XX wieku, zaludnionym przez piękne kobiety, zdegenerowanych arystokratów, morfinistów i członków tajemnych sekt. W mrocznych zaułkach Wrocławia, ponurego, przesiąkniętego zbrodnią miasta, grasuje seryjny morderca, którego tropem podąża Eberhard Mock. Krajewski tworzy misterną intrygę, zręcznie wykorzystując wzory klasycznego kryminału i kreując własny, niesamowity świat.

w spektaklu wystąpią: Maria Kania, Beata Rakowska, Jolanta Solarz, Piotr Bondyra, Konrad Imiela [gościnnie], Przemysław Kozłowski, Maciej Kowalczyk, Tomasz Orpiński, Tadeusz Ratuszniak, Jerzy Senator, Michał Szwed, Krzysztof Zych.

(-)
Materiał Teatru
16 lutego 2015
Portrety
Agnieszka Olsten

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia