W Muzycznym tańczący goście

"Lalkarz" - Gliwicki Teatr Muzyczny

8 stycznia dwa gościnne spektakle na scenie GTM. "Lalkarz", spektakl taneczny do muzyki PINK FLOYD oraz "O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym. Wykład docenta Stefana Bułki wraz z przykładami najdzikszej ekspresji tanecznej"

"Lalkarz" to spektakl dość surrealistyczny. Opowiada o człowieku otaczającym się istotami stworzonymi przez siebie, według własnego kaprysu i upodobania. Człowieku, który tworzy własny, okrutny, mały świat, zamiast stawić czoła prawdziwemu życiu. Oglądając "Lalkarza", można by się pokusić o daleko idące porównania z baletem "Coppelia" Leo Delibes\'a, ale to niedobry kierunek porównań. Spektakl ten nie opowiada o człowieku, który robi lalki, lecz jest próbą pokazania osobowości apodyktycznej, wyrachowanej, zdolnej do manipulowania innymi oraz tego, do czego w konkluzji doprowadzić może taka postawa życiowa. "Lalkarz" nie kończy się happy endem, ale zło na szczęście nie zwycięża.

"O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym. Wykład docenta Bułki wraz z najdzikszymi przykładami tanecznej ekspresji" - w tym tytule o barokowym charakterze zawiera się cała treść spektaklu. Kilka grup twórczych, pracujących na co dzień w Chorzowskim Centrum Kultury, zjednoczyło swoje siły, aby zrealizować barwne, malownicze widowisko, łączące w sobie taniec, śpiew i zabawę, a wszystko to w charakterze musicalowo-komediowym. Jest tu jeszcze i tytułowa postać docenta Stefana Bułki, zaciekłego wroga muzyki, a tańca w szczególności oraz jego młodych antagonistów. Docent próbuje przekonać nas, że należy wyeliminować z życia społecznego wszelkie przejawy lekkiej i radosnej zabawy. Ale czy taki pogląd da się utrzymać? Cały spektakl to walka lekkiej muzy z tymi wątpliwymi poglądami. I tak jak wymaga tego logika karnawałowego spektaklu, wszystko kończy się radością, szczęściem oraz powszechnym zbrataniem.

Bilety: od 10 do 20 zł

(-)
Materiały Teatru
29 grudnia 2011

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia