W niedzielę Dzień Otwarty

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

W niedzielę, 23 września, od godziny 10 do 15 Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku (na tydzień przed oficjalnym otwarciem) zaprasza wszystkich mieszkańców Białegostoku oraz woj. podlaskiego na Dzień Otwarty w nowym gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1.
To będzie niepowtarzalna okazja, by na własne oczy przekonać się jak od środka wygląda ta największa w naszym regionie instytucja kultury.

Zapraszamy głównym wejściem od ulicy Odeskiej (tuż obok Białostockiego Teatru Lalek). Zwiedzić będzie można niemal cały gmach – począwszy od głównego foyer, gdzie znajdują się kasy (oczywiście na miejscu będzie możliwość kupienia biletu na operę „Straszny dwór”, musical „Korczak”, abonament lub pojedyncze bilety na koncerty symfoniczne Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej), po miejsce, gdzie są szatnie.

Dalej – Schodami Odeskimi – goście przejdą do głównego foyer, a stamtąd do Sali Kameralnej Opery (mieści od kilkudziesięciu do 250 widzów), w której pokażemy filmy prezentujące historię powstania Opery, rozmowy z jej twórcami, projektantami, także artystami. Stamtąd już tylko krok do głównego punktu programu – czyli pięknej i nowoczesnej Sali Koncertowej. Przygotowana jest ona na 771 miejsc (ale mieści się tam i 1031 osób po wykorzystaniu części sceny i miejsc mobilnych) i wyposażona jest w drugie pod względem wielkości organy w Polsce. Ich strojeniem zajmuje się Andrzej Chorosiński, jeden z najwybitniejszych polskich organistów.

Wyłącznie tego dnia widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zajrzenia na scenę, dokładnego zapoznania się z dekoracjami przygotowanymi na zbliżającą się wielkimi krokami premierę opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki (premiera 28 września) oraz musicalu „Korczak” (polska premiera 29 września). Obie inscenizacje przygotowuje i reżyseruje Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Ze sceny już tylko krok na korytarz, gdzie w niedalekiej przyszłości mieścić się mają restauracja i bar oraz do Amfiteatru – doskonale znanego białostoczanom choćby z ostatnich pokazów w ramach Kina Letniego, czy organizowanego tu festiwalu Halfway lub przeglądu kultury serbskiej Vidovdan.
Przez cały czas zwiedzania na gości czekać będą pracownicy Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy odpowiedzą na pytania związane z samą inwestycją, jak również przygotowywanymi premierami opery „Straszny dwór”, musicalu „Korczak” oraz zbliżającym się wielkimi krokami sezonem koncertów symfonicznych. Abonamenty na ostatni kwartał 2012 roku można jeszcze kupić do 12 października.

Oficjalnie, w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej działalność artystyczna zostanie zainaugurowana 28 września o godzinie 18 premierą opery „Straszny dwór” w reż. Roberto Skolmowskiego. Następnego dnia, o godz. 19 odbędzie się polska premiera musicalu „Korczak” Chrisa Williamsa, także w reż. Roberto Skolmowskiego.

Poprzedzi ją konferencja korczakowska organizowana wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka w, której punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Orderu Uśmiechu pani Henryce Krzywnos-Strycharskiej oraz pierwsze – oficjalne wykonanie musicalu „Korczak”.

Uroczystości związane z otwarciem nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończą się 30 września przedstawieniem opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reż. Roberto Skolmowskiego.

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
22 września 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia