W niedzielę start

3. Ostrołęckie Operalia

Muzyka klasyczna i filmowa, opera, operetka i musicale - w niedzielę rusza Festiwal Muzyczny "Ostrołęckie Operalia". Będzie to trzecia edycja wydarzenia, wystąpi blisko 150 artystów.


Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano sześć otwartych dla publiczności, bezpłatnych koncertów - trzy odbędą się w Ostrołęce, pozostałe w Lelisie, Olszewie-Borkach i Myszyńcu.

Inaugurujący festiwal koncert galowy "Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i filmowej" odbędzie się na Fortach Bema. Przed ostrołęcką publicznością wystąpią Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, którą poprowadzi Jerzy Maksymiuk oraz soliści: sopran Bożena Bujnicka i baryton Jakub Milewski, jednocześnie dyrektor artystyczny festiwalu.

- Podczas tego koncertu królować będzie muzyka instrumentalna - zapowiedział w rozmowie z PAP Jakub Milewski. - Będzie to m.in. muzyka filmowa Wojciecha Kilara, swoje utwory, a także niespodzianki zaprezentuje też maestro Jerzy Maksymiuk, który jest autorem muzyki do ponad stu produkcji filmowych - dodał. Milewski zwrócił też uwagę na Bożenę Bujnicką jako "genialną sopranistkę młodego pokolenia, która wcielała się w pierwszoplanowe role m. in. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, ale także Operze na Zamku w Szczecinie, na deskach filharmonii i oper w Polsce i nie tylko" - zaznaczył Milewski.

Bożena Bujnicka wykona m.in. arię Hanny ze "Strasznego Dworu" - "chcemy w tym roku nawiązać do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego sięgamy po ojca opery narodowej - Stanisława Moniuszkę. Chcemy poprzez muzykę spróbować opowiedzieć historię naszego kraju" - dodał Milewski.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu odbędą się: 01.09 w Centrum Kultury, Biblioteki i Sportu w Lelisie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszewie Borkach; 07.09 na scenie przy Domu Handlowym Kupiec w Ostrołęce, 08.09 w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu; 09.09 w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce.

Wśród artystów, który wystąpią w Ostrołęce są m.in. Wonhyeok Choi (tenor), Natalya Gaponenko (fortepian), Aleksandra Orłowska-Jabłońska (sopran), Natalia Ołów (mezzosopran), Dionizy Wincenty Płaczkowski (tenor), Michał Dembiński (bas), wokaliści Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz, Janusz Kruciński, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego, a także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej.

(-)
Materiał organizatora
24 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia