W obronie Kiriłła Sieriebriennikowa

Sieriebriennikow ma przebywać w areszcie domowym do 19 października.

Rosyjskie Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych wystąpiło w piątek z listem w obronie reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa, którego w środę osadzono w areszcie domowym wyrokiem moskiewskiego sądu. Oskarżono go o defraudację 68 mln rubli podczas realizacji projektu "Platforma".

"Uważamy, że areszt domowy Kiriłła Sieriebriennikowa pozbawia go prawa wykonywania zawodu i uniemożliwia realizację zaplanowanych przez niego dzieł" - napisano w liście otwartym opublikowanym na stronie internetowej stowarzyszenia.

Jak poinformował TASS, członkowie organizacji skrytykowali również sposób zatrzymania i konwojowania reżysera do Moskwy. "Człowieka, który w żaden sposób nie próbował się ukrywać i zwyczajnie pracował w Petersburgu nad zdjęciami do filmu" - podkreślono.

"Kiriłł Sieriebriennikow - to jeden z czołowych rosyjskich reżyserów, a jego spektakle i filmy są ważną i nieodłącznączęścią współczesnej kultury" - oceniono w liście.

Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (po rosyjsku ATK) jest niezależną, zawodową organizacją, w skład której wchodzą najważniejsi krytycy teatralni w Federacji Rosyjskiej. Powstało w 2015 r. i należy do niego ok. 150 czołowych krytyków z całego kraju.

Sąd w Moskwie nakazał w środę zastosowanie aresztu domowego wobec reżysera. Sieriebriennikow ma przebywać w areszcie domowym do 19 października. Sąd nie zgodził się na to, aby reżyser mógł w tym czasie odwiedzać teatr i pracować nad zdjęciami do filmu, o co wcześniej wnioskowała jego obrona.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa, że w latach 2011-14 w ramach projektu "Platforma" zdefraudowano środki z budżetu przyznane na program popularyzacji sztuki współczesnej prowadzony przez grupę teatralną Siódme Studio, której założycielem jest Sieriebriennikow. Wysokość zdefraudowanej rzekomo sumy to 68 mln rubli (ok. 4 mln zł). Sieriebriennikow nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.

Kiriłł Sieriebriennikow (ur. 7 września 1969 r.) jest rosyjskim reżyserem teatralnym, operowym i filmowym; od 2012 r. dyrektorem artystycznym Centrum Gogola w Moskwie. Zrealizował szereg nagradzanych i prezentowanych na międzynarodowych festiwalach spektakli, m.in. "Plastelina", "Requiem" i "American Lulu" oraz filmów - "Grając ofiarę", "Dzień w Juriewie", "Uczeń".

W sierpniu ogłoszono, że został laureatem prestiżowej nagrody europejskiej Nowe Rzeczywistości Teatralne, ma ją odebrać podczas uroczystości w Rzymie, które potrwają od 12 do 17 grudnia br.

(-)
Kurier PAP
26 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...