W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego
Powstaje interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa PendereckiegoInstytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni buduje interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego. "Penderecki's Garden" w pełni rozkwitnie 23 listopada, w dzień urodzin kompozytora. 20 maja autorzy zaprezentowali zapowiedź projektu.
- Ogród to jedna z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego - tym projektem składamy mu hołd jako kompozytorowi i wielkiemu humaniście. To nie będzie kolejna baza wiedzy. PendereckisGarden.pl ma być wirtualną przestrzenią spędzania czasu wolnego, w której odwiedzający Ogród nie tylko poszerzą swoją wiedzę o polskim kompozytorze, ale też będą mogli zagrać w muzyczne memory, skomponować własny mini-utwór, czy - siedząc pod wirtualnym drzewem - posłuchać koncertu muzyki na żywo - mówi Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
- Z radością przyjęłam pomysł Instytutu Adama Mickiewicza mający na celu uhonorowanie mojego męża. Jego muzyka jest wieczna, a poprzez Ogród Pendereckiego ludzie z różnych krajów wciąż będą mogli inspirować się jego wkładem dla świata - mówi Elżbieta Penderecka.
Ogród Pendereckiego w pełni ukaże różnorodność spuścizny kompozytora. Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza. Nowe krótkie utwory - dźwiękowe, wizualne i audiowizualne - pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia. Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej.
Udział w projekcie potwierdzili związani z Pendereckim polscy muzycy, wśród nich m.in. Skalpel, Piotr Orzechowski "Pianohooligan", Paweł Romańczuk, Hania Rani, czy Robert Piotrowicz.
Ogród Pendereckiego od 20 maja promowany jest przez dźwiękową grą typu memory (www.MemoryPenderecki.pl), w której internauta łączy w pary fragmenty utworów Mistrza. Zapowiedź Ogrodu Pendereckiego dostępna jest na stronie https://pendereckisgarden.pl/
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.