W okowach systemu

"Chłopiec malowany" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Polski w Poznaniu

Minęło zaledwie kilka tygodni od rozwiązania Konkursu Dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości", a w sobotę w Malarni Teatru Polskiego prapremiera sztuki-laureatki, którą jest "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego

- Staram się znaleźć w tekście Piotra Rowickiego to, co mnie interesuje - mówi Piotr Ratajczak, reżyser przedstawienia. - Dla mnie jest to dramat o systemie. Każdy z nas tkwi w jakimś systemie myślowym, jakkolwiek go nie nazwiemy. Ale my nazywamy go konglomeratem polskim, narodowym, patriotycznym, ojczyźnianym, katolickim, patriarchalnym... Nie ma z niego ucieczki. Kluczową dla nas - realizatorów jest postać matki. W takim systemie rola kobiety jest ściśle określona i narzucona. Ta matka próbuje się z tej swojej roli społecznej wyrwać. Niestety, każda taka próba skazana jest na niepowodzenie i jak sądzę, przetrwa jeszcze pewnie wiele pokoleń.

Piotr Ratajczak twierdzi, że najważniejsze jest to, co dzieje się między aktorami i między aktorami a publicznością. Nie będzie wielkiej scenografii, tylko zostanie wykorzystana instalacja grupy Mixer.
Reżyser mówi otwarcie, że koncept spektaklu zrodził się w zasadzie już podczas warsztatów w Będlewie, zanim jeszcze zapadł werdykt, konkursu. W trakcie prób przed premierą wspólnie z dramaturgiem Janem Czaplińskim dokonał tylko nieznacznych korekt tekstu.

W przedstawieniu zobaczymy w roli Matki Barbarę Krasińska, w roli żołnierzy - Michała Kaletę i Piotra B. Dąbrowskiego. Duchem będzie natomiast Paweł Siwiak. Ruch sceniczny przygotował Arkadiusz Buszko.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
15 listopada 2010

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia