W operze na afiszu

Opera Nova zaplanowała wyjątkowy repertuar

Na najbliższe dwa tygodnie Opera Nova zaplanowała wyjątkowy repertuar , godną wizytówkę swego potencjału artystycznego.

28, 29 września i 1 października na afisz powraca "Rusałka" Antonina Dvořaka, dzieło wybitne w historii opery minionego stulecia . W genialnej muzyce Dworzak uwiecznił malownicze leśne jezioro, gdzie, wg libretta opery ,miała żyć nimfa nieszczęśliwie zakochana w człowieku. "Rusałka" z Opery Nova nie mieszka jednak w jeziorze, lecz w XIX-wiecznej Bydgoszczy, w pobliżu mostu Gdańskiego, wskrzeszonego w swej dawnej urodzie dzięki potędze scenografii. W roli tytułowej wystąpią kolejno dwie świetne wykonawczynie tej partii: Magdalena Polkowska , która po bydgoskiej premierze zebrała szereg pochlebnych opinii oraz Anna Wierzbicka, która w ub. roku zadebiutowała jako Rusałka w ojczyźnie Dvořaka. Wodnika śpiewać będzie Jacek Greszta, zaś Księcia: Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

5 i 6 października okazja zobaczenia po raz pierwszy po premierze baletu współczesnego "Fascynacje". Składające się na spektakl choreografie dwóch europejskich twórców: młodego Włocha, Mauro de Candii i Fina, Jormy Elo, wybitnej osobowości tańca współczesnego, otworzyły Baletowi Opery Nova drogę do międzynarodowej renomy. Tym przedstawieniem Balet Opery Nova udowodnił, że bezdyskusyjnie jest jednym z najlepszych profesjonalnych kompanii. W listopadzie br. bydgoscy tancerze zaprezentują się w stołecznym Teatrze Wielkim ( i mamy nadzieję, że powtórzą sukces swego ubiegłorocznego występu).

10,12 i 13 października : "Manru" jedyna opera Paderewskiego, godna następczyni "Halki" a zarazem pierwszy polski dramat muzyczny ,jedna z najważniejszych pozycji w naszym repertuarze narodowym, nadal stanowi rzadkość w polskich teatrach operowych. Opera Nova zrobiła wiele dla jej popularyzacji i przywrócenia jej rangi w polskim dorobku scenicznym. Koniecznie należy znać !

Potem już tylko premiera! 26 X zapraszamy na "Rycerskość wieśniaczą"."Pajace"; Wojciech Rajski pracuje aktualnie z orkiestrą a Andrzej Bubień prowadzi próby reżyserskie.

(-)
Materiał Opery
25 września 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...