W Operze Śląskiej

"Cyganeria" - reż. wznowienie - Opera Śląska w Bytomiu

Libretto przedstawia magiczny, wręcz bajkowy świat epoki balzakowskiej. Cztery sceny układają się w opowieść o romantycznych, zdolnych do wzniosłych uczuć bohaterach, żyjących w trudnej i nieszczędzącej problemów rzeczywistości.

Dramatyczne dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi kontrastują z nieco figlarnym romansem Musetty i Marcella, a skromne i surowe mieszkanie artystów na poddaszu – z barwnym światem paryskiej ulicy. Szampańska, beztroska i kokieteryjna zabawa przenika się z zimowym mrozem, biedą, a na końcu tragizmem. Wszystko splecione z głęboko poruszającą muzyką. Opera Giacoma Pucciniego opowiada o życiu paryskiej bohemy XIX wieku. Fragmenty ukazujące obrazy z życia cyganerii artystycznej efektownie zostały przedstawione w Operze Śląskiej w oprawie scenograficznej jednego z najwybitniejszych scenografów śląskich scen –Wiesława Langego.

Perypetie młodych, utalentowanych, zakochanych i bardzo biednych mieszkańców paryskich mansard od dnia prapremiery w 1896 r., niezmiennie przyciągają do sal operowych słuchaczy i widzów. „Gdy jesteśmy zakochani, słyszymy w powietrzu muzykę Pucciniego" – przekonywała w jednym ze swych filmów Barbra Streisand. Bez wątpienia najpiękniejsze arie i duety miłosne śpiewają bohaterowie oper tego kompozytora. Nie inaczej jest w przypadku „Cyganerii" – aria Rudolfa „Ta rączka taka zimna", duet Mimi i Rudolfa z I aktu, walc Musetty z aktu II, to najsłynniejsze fragmenty tej opery.

Bilety w cenie: 30 zł – 50 zł

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 808; 39 66 853; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl;
Bilety on-line: www.opera-slaska.pl;

(-)
Materiał Teatru
7 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia