W Operze tylko Nova "Halka" i nagrania płytowe

"Halka" Stanisława Moniuszki będzie jedyną operową realizacją na bydgoskiej scenie w nowym sezonie artystycznym. Dwa starsze spektakle - opera "Manru" i balet "Zniewolony umysł" - zostaną wkrótce wydane na płytach.

Jak poinformował Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, "Halka" w reżyserii Natalii Babińskiej zostanie po raz pierwszy pokazana podczas inauguracji dorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, 27 kwietnia 2013 roku. Spektakl był w planach już w ubiegłym sezonie, ale premierę odwołano, gdyż po znacznych cięciach budżetowych zabrakło na nią pieniędzy.

Na początek marca przyszłego roku opera zapowiada także premierę baletową. "Szczegóły dotyczące tytułu i realizatorów zostaną jednak podane w późniejszym terminie" - zaznaczył Figas.

Balet Opery Nova zaproszony został jako jeden z trzech polskich zespołów do występu w ramach IV Dni Sztuki Tańca, na których prezentują się także słynne kompanie zagraniczne (Sanktpetersburski Balet Borysa Ejfmana, Ballet Preljocaj). - Jesteśmy przekonani ,że nasz fascynujący "Zniewolony umysł" [na zdjęciu] będzie świetnym dowodem potencjału artystycznego bydgoskiej opery - zaznaczył dyrektor.

Efektem udanego debiutu Roberta Bondary w roli twórcy pełnospektaklowego baletu na scenie bydgoskiej opery, były propozycje z kolejnych teatrów. Choreograf przygotowuje obecnie z baletem Litewskiej Opery Narodowej autorski spektakl "Ciurlionis", poświęcony osobie litewskiego malarza i kompozytora.

Podczas prób baletu "Zniewolony umysł" i najbliższych spektakli w Operze Nova nagrywany będzie materiał, który posłuży do wydania go na płycie. Jedno z polskich wydawnictw płytowych zapowiada także wydanie płyty cd z operą "Manru" I.J. Paderewskiego w wykonaniu bydgoskich artystów. Spektakl ten był w ubiegłym roku pierwszym jaki został w historii bydgoskiej opery wydany na dvd.

(-)
PAP
23 października 2012

Książka tygodnia

Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Maurizio de Giovanni

Trailer tygodnia