W październiku wracamy do prób

"Proces" - reż. Konrad Dworakowski - Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Teatr Banialuka przygotowuje premierę „Procesu" Franza Kafki.

Zespół bielskiego przygotowuje premierę „Procesu" Franza Kafki. Jeszcze w październiku wznowione zostaną próby, a widzowie zobaczą spektakl 14 listopada – poinformował PAP dyrektor sceny Jacek Popławski.

„Prace nad tym spektaklem rozpoczęliśmy wiosną br., ale zostały przerwane przez pandemię. W październiku wracamy do prób. Nie będzie to klasyczna adaptacja, bo przede wszystkim jesteśmy w teatrze formy, czyli interpretacji wizualnej. Postać reżysera Konrada Dworakowskiego też jest zapewnieniem, że będzie to wizja bardzo artystyczna; (...) nowoczesne przedstawienie aktorsko-lalkowe adresowane do młodzieży i dorosłych" – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Popławski.

Spektakl zostanie zrealizowany na małej scenie. „Panują tam studyjne, kameralne warunki. To nie będzie wielka inscenizacja. Przeciwnie! Będziemy blisko widza i wraz z nim – mam nadzieję – dokonamy wspólnej interpretacji" – dodał.

„Proces" będzie trzecią premierą w obecnym sezonie po „Czasowątkach" Jacka Popławskiego, a także „Smokach" Maliny Prześlugi, która pokazana zostanie w najbliższą niedzielę.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W przyszłym roku obchodził będzie 75-lecie.

Marek Szafrański
Kurier PAP
28 września 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia