W piątkowy wieczór w Rzeszowie

7. Festiwal Nowego Teatru - 59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne - 22 do 30 października 2021

Cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem" to motto przewodnie 7. Festiwalu Nowego Teatru - 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które w piątkowy wieczór rozpoczną się w Rzeszowie.

Jak przypomniał Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem Spotkań, głównym celem Festiwalu Nowego Teatru jest prezentacja i promocja działań artystycznych, których istotą jest poszerzanie kategorii dramatyczności i teatralności, m.in. poprzez wchłanianie sztuk performatywnych oraz przez eksperymenty z wizualnością, w których wykorzystuje się media cyfrowe.

"Pojęcie +nowego teatru+ realizowane jest także poprzez prezentacje spektakli teatru poszukującego nowości, głównie w zakresie treści, poszerzającego debatę publiczną o społecznie aktualne tematy" - wskazali organizatorzy.

Festiwal potrwa do 30 października.

Głównym elementem festiwalu są prezentacje spektakli konkursowych. W tegorocznej edycji skupiać się one będą na wielkiej literaturze polskiej i światowej, podejmującej fundamentalne dla naszej tradycji zagadnienia.

"Chcemy pokazać, jak aktualne wciąż są teksty kanoniczne i w jaki sposób wchodzą w dialog ze współczesną rzeczywistością. Pokazywać będziemy reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne, operujące nowoczesnym językiem teatralnym" - przekazali organizatorzy.

Mottem tegorocznej edycji festiwalu jest cytat "powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem" z wiersza "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta.

Wśród spektakli konkursowych, które będzie oceniać publiczność i dziennikarze, znalazły się m.in. komedie "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, którą zaprezentuje Teatr Zagłębia w Sosnowcu i "Kupiec wenecki" Williama Shakespeare'a, w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl "Kto zabił Kaspara Hausera" Konrada Hetela i Radka Stępnia, na który zaprosi widzów Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu; spektakl "Biblia: Próba" Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz jeszcze jedno dzieło A. Czechowa - "Wiśniowy sad", w którym na scenie wystąpią aktorzy gospodarza Spotkań - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Po każdym ze spektakli konkursowych odbywać się będą spotkania z twórcami.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych kilkuosobowe jury dziennikarskie wybierze najlepszy spektakl, który otrzyma nagrodę główną imienia Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.

Swoją nagrodę przyzna też - w drodze głosowania - publiczność.

Oprócz spektakli konkursowych w programie Spotkań znalazły się także czytania performatywne, które powstały w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą koncert rzeszowskiej artystki Gaby Janusz oraz spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

"Jesteśmy pełni nadziei, że po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, nasze zamierzenia dojdą do skutku i Rzeszów na siedem październikowych dni stanie się stolicą polskiego +nowego teatru+" - zaznaczyli organizatorzy.

(-)
Rzeszów News
21 października 2021

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia