W pogoni za

"W pogoni za życiem" - reż. Anna Nowicka - Teatr Lalek Arlekin w Łodzi

Czy teatr dla dzieci to miejsce do opowiadania o śmierci? Co pięciolatek wie o umieraniu i miłości? Czy egzystencjalne doświadczenia dotykają także najmłodszych?

Reżyserka Anna Nowicka zmierzyła się z trudnym tematem. Na podstawie książki "W pogoni za życiem" Przemysława Wechterowicza zrealizowała spektakl "W pogoni za...", który jest alegoryczną opowieścią o przemijaniu, miłości i poszukiwaniu szczęścia.

Bohaterką jest Jętka. To rodzaj owada, który żyje zaledwie jeden dzień. Rodzi się, przysiada na ławce i tam poznaje Muchę, zaprzyjaźnia się z nią, a ta postanawia w ciągu dwunastu godzin pokazać jej wszystko, co najpiękniejsze i najważniejsze. W trakcie tej podróży Jętka w zoo spotyka Słonia. I zakochują się. Kiedy ukochana znika, Słoń wyrusza na jej poszukiwanie. Wtedy dowiaduje się, że Jętka już nie wróci... Smutne i przygnębiające, a równocześnie opowiedziane z lekkością, z poczuciem humoru. Formuła teatru cieni w połączeniu z animacjami komputerowymi zabiera

widzów do świata maleńkiego owada, który próbuje zgłębić tajemnice życia i śmierci nurtujące każdego człowieka.

Świetnie spisali się debiutujący na scenie Arlekina młodzi aktorzy (w zespole od tego sezonu): Klaudia Sikorska, Katarzyna Pałka, Marcin Sosiński, Szymon Nygard.

Powstał kameralny spektakl, który idealnie dopełniła muzyka Piotra Klimka (kompozytor znany z muzyki do przedstawień w "Pinokiu") i piosenki z tekstami Olka Różanka.

"W pogoni za..." to propozycja dla widzów powyżej piątego roku życia, ale także starsi będą świetnie bawić.

Agnieszka Jedlińska
Express Ilustrowany
16 września 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia