W poszukiwaniu miłości

"Piękna i Bestia" - reż. Małgorzata Wolańska - Teatr Lalek Arlekin w Łodzi

Dziewczynki wzruszają się losem pięknej córki kupca, Róży, która musi pielęgnować krzew różany w ogrodzie Bestii. Dorośli odnajdują w niej alegorię życia, w którym każdy z nas szuka szczęścia i prawdziwej miłości.

Klasyczna opowieść "Piękna i Bestia" to druga w tym sezonie premiera w Teatrze Arlekin. Jak zawsze została przygotowana na najwyższym inscenizacyjnym poziomie.

Tę sztukę teatr grał już dwadzieścia lat temu. Spektakl powstał w niezwykle trudnej technice marionetkowej, gdzie lalki prowadzone są na długich, trzymetrowych niciach. Łódzki teatr jako jedyny w Polsce wyposażony jest w specjalną konstrukcję, pozwalającą na grę takimi właśnie lalkami. To rezultat współpracy z mistrzem w tej dziedzinie, Davidem Syrotiakiem, który dwadzieścia lat temu przyjechał z USA do Łodzi i nauczył jej aktorów. W Arlekinie wiele się od tamtej pory zmieniło, ale młode pokolenie artystów także z marionetkami na niciach poradziło sobie doskonale. Lalki nabrały ludzkich cech, a każdy ich gest dawał złudzenie, jakby naprawdę żyły.

Klasyczna opowieść Gabrielle Suzanne Barbot de Villeneuve o księciu zamienionym za karę w potwora niezmiennie wzrusza. Rozgrywana we wspaniałej, monumentalnej scenografii Marii Balcerak przenosi widzów w świat osiemnastowieczny z pierwowzoru tej historii. Do tego klasyczna muzyka Ravela, Musorgskiego, Bartoka i Easdale'a dopełnia obrazu.

Baśń bawi i uczy, że każdy może kochać, a miłość to najsilniejsze uczucie, zaś cnota i szczerość są cenniejsze niż ładny wygląd. Piękna baśń dla starszych dzieci, a także dla dorosłych.

Agnieszka Jedlińska
Expres Ilustrowany
6 października 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia