W Pułapce życia

"Pułapka" - reż. Gabriel Gietzky - Wrocławski Teatr Współczesny

Niedzielny wieczór spędziłam w Teatrze Współczesnym na sztuce Tadeusza Różewicza z 1982 r. "Pułapka". Jest to spektakl tylko dla tych, którzy lubią Różewicza, znają nieco twórczość Kafki i choć trochę orientują się w historii współczesnej

„Pułapka” to utwór Różewicza zafascynowanego osobą Franza Kafki. Dramat rozgrywa się w żydowskiej rodzinie pisarza i przedstawia problem artysty uciekającego od wszelkich problemów życia codziennego, od przyziemnych, ludzkich obowiązków.

Banał życia jest dla pisarza odrażający. Jego całe życie to pisanie, a wszystko, co pisaniem nie jest ogranicza jego wolność, stanowi swoistą pułapkę. Niemniej żyć realnie, fizycznie przecież pisarz musi, więc zaczyna wpadać w liczne tytułowe pułapki, jakie zastawia na niego życie, rodzina, społeczeństwo. Wpada w pułapki własnego lęku i uprzedzeń.

Ogólnie strach przed życiem jawi mu się jako szafa – największa i jakby ostateczna pułapka, która de facto okazać się może wybawieniem i schronem, kryjówką dla całej jego rodziny w czasie holokaustu. Szafa właśnie oraz stół i łóżko to atrybuty tego spektaklu, które grały na równi z aktorami. Zamknięcie widzów w dosłownej pułapce z zasłon czarnego muślinu prowokuje do opisania swojego uczucia: jak się czuję, gdy otacza mnie ograniczenie, choć niemal nieistniejące. 

Scenografia choć wydawałoby się uboga, gdyż składająca się wyłącznie z wjeżdżających na scenę mebli z typowego XIX-wiecznego mieszczańskiego mieszkania, uzupełniona grą świateł jest po prostu idealna do tego przedstawienia. Scenograf i reżyser potrafili kilkoma przedmiotami pokazać komory gazowe, rampę obozu, haniebne znaczenie gwiazdą Dawida, wyrywanie złotych zębów...

Zdecydowanym atutem spektaklu, który ostatecznie skłania do jego obejrzenia, jest wyśmienita gra Bolesława Barta w roli ojca. Warto wybrać się do teatru choćby ze względu na tę wyrazistą i pełną emocji kreację.

BSowa
MM Moje Miasto Wrocław
18 marca 2010

Książka tygodnia

Matkobójcy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Joanna Komorowska

Trailer tygodnia

Mewa
Jarosław Fedoryszyn
Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy s...