W reżyserii Krystyny Jandy

"Seks dla opornych" - reż. Krystyna Janda - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Krystyna Janda oraz Dorota Kolak i Mirosław Baka - czyli to, co najlepsze w Teatrze Polonia w Warszawie i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. To główni realizatorzy pierwszej koprodukcji Teatru Wybrzeże z warszawską Polonią, której premiera odbędzie się w Sopocie 20 stycznia.

Sztuka "Seks dla opornych" Michele Riml przybliża losy małżeństwa z 30-letnim stażem. Barbara i Karol postanawiają ożywić związek pełen rutyny i małych codziennych dziwactw, które po tylu wspólnie spędzonych latach działają na małżonków jak płachta na byka. Remedium na nudę i stagnację, która wkradła się także do sypialni, ma się okazać cudowny poradnik "Seks dla opornych". Małżonkowie postanawiają "uciec z domu" i spędzić szalony romantyczny weekend w najmodniejszym hotelu, by porady z poradnika wcielić w życie.

Premierę spektaklu już w styczniu zobaczymy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie (12 lutego odbędzie się premiera warszawska). Reżyserii przedstawienia, w którym wystąpią najbardziej znani trójmiejscy aktorzy (Dorota Kolak i Mirosław Baka) podjęła się aktorka, reżyserka oraz dyrektorka Teatru Polonia, Krystyna Janda.

- Bardzo cenię aktorów Teatru Wybrzeże - Dorotę Kolak i Mirosława Bakę. O współpracy rozmawialiśmy od dawna - specjalnie dla portalu Trojmiasto.pl mówi Krystyna Janda. - Były różne przyrzeczenia, zobowiązania, przyjaźnie, zaszłości. W rezultacie dochodzi do wspólnej premiery, w której realizatorzy są punktem stałym. Od dawna chciałam się z nimi spotkać i chciałam, by pojawili się na mojej scenie, w Polonii.

"Seks dla opornych" zastąpił w planach repertuarowych Wybrzeża anonsowaną wcześniej sztukę Marka Koterskiego - "Baby są jakieś inne", którą pierwotnie Wybrzeże miało przygotować w koprodukcji z Polonią na czterech (dwóch trójmiejskich i dwóch warszawskich) aktorów.

- Moim pomysłem na tekst Marka Koterskiego była obsada czteroosobowa - dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Myślałam o adaptacji, która wkładałaby w usta kobiet te same teksty, które są napisane dla mężczyzn, tak, aby tekst pana Koterskiego został poddany interpretacji także z damskiego punktu widzenia. Ostatecznie zarzuciłam tę koncepcję, ale udział pani Kolak i pana Baki już wtedy był moim marzeniem - dodaje Krystyna Janda.

Spektakl grany będzie naprzemiennie w Teatrze Wybrzeże i Teatrze Polonia. W obu teatrach zapewniają, że koprodukcja będzie pokazywana z podobną częstotliwością w Trójmieście i Warszawie. Czy jest to zapowiedź długofalowej współpracy?

- Zobaczymy co przyniesie praktyka w wypadku produkcji tego zabawnego tekstu - ostrożnie stwierdza Krystyna Janda.

Premiera "Seksu dla opornych" na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże odbędzie się w piątek 20 stycznia. Kolejne spektakle na Scenie Kameralnej: 21, 22, 23, 24 stycznia. Spektakl pokazywany będzie w Warszawie od 11 do 20 lutego (premiera warszawska 12.02).

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
29 grudnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia