W sieci romansów i zdrad

"Sztuka bez tytułu" - reż. Agnieszka Glińska - Teatr Współczesny w Warszawie

Sztuka Czechowa wyreżyserowana przez Agnieszkę Glińską ze znakomitą obsadą. Płatonowa gra Borys Szyc, partnerują mu m.in. Dominika Kluźniak, Monika Krzywkowska, Andrzej Zieliński i Krzysztof Kowalewski

Trzygodzinny spektakl to prawdziwy teatralny maraton. Glińska, która w wielu wywiadach podkreśla, że twórczość Antoniego Czechowa jest jej szczególnie bliska, wystawiła jego tekst klasycznie, w strojach z epoki. Ale aktorzy od pierwszego aktu przekrzykują się i zagadują. Przypominają współczesnych ludzi, którzy troszczą się wyłącznie o własne sprawy. Z czasem z tego chaosu rozmów wyłania się historia głównego bohatera – prowincjonalnego nauczyciela coraz bardziej wplątującego się w sieć romansów i zdrad, z której nie ma wyjścia.

– Stworzona przez niespełna dwudziestolatka „Sztuka bez tytułu” jest zapisem obrazu świata, mikrokosmosem, w którym, jak pod szkłem powiększającym, możemy zobaczyć ludzi z całą ich bezradnością wobec życia i determinacją, by nadać mu jakikolwiek sens – mówiła reżyser przed premierą. – Czechow odsłania naszą ludzką pokrętność, małość, słabość, nasze bezradne poczynania. A jednocześnie patrzy tak wyrozumiale i tak głęboko, aż do istoty człowieczeństwa.

Spektakl został przygotowany z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru Współczesnego, który scena kierowana przez Macieja Englerta świętowała w ubiegłym roku. Dominika Kluźniak i Borys Szyc za swoje role nagrodzeni zostali Feliksami Warszawskimi. Aktora docenił także miesięcznik „Teatr”, uznając jego Płatonowa za najlepszą męską kreację w sezonie 2009/2010.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
29 listopada 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia