W sieci rozpoczyna się Prolog

30. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Koncerty, wykłady, warsztaty wypełnią Prolog, czyli wstęp do 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenia od piątku będą dostępne w internecie, od jesieni - także w świecie rzeczywistym. Prolog potrwa do 18 grudnia.


"Złośliwy wirus wymusił na nas zmianę tegorocznych planów, ale okazuje się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zawsze mówiliście, że 10 dni festiwalu to zdecydowanie za mało, mamy więc dla Was półroczny FKŻ" - napisali organizatorzy na stronie festiwalu.

Motywem przewodnim Prologu 30. FKŻ będzie ogień. "() będziemy rozpalali go krok po kroku tak, aby w czerwcu 2021 zapłonął pełną mocą" - podali organizatorzy.

Zgodnie z zapowiedziami pierwsze z 60 wydarzeń w ramach festiwalowego Prologu będą dostępne na stronie internetowej FKŻ i w mediach społecznościowych. Od jesieni niektóre punkty programu zostaną przeniesione do świata rzeczywistego - do kawiarni Cheder na Kazimierzu, dawnej żydowskiej dzielnicy w Krakowie, oraz do innych miejsc partnerskich festiwalu. W zimie zaś - według zapowiedzi organizatorów - można się spodziewać kulminacji Prologu "w duchu prawdziwego festiwalu".

30. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który miał rozpocząć się 26 czerwca, został przeniesiony na przyszły rok. Każdego roku 10-dniowy festiwal prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 tys. osób z całego świata, które biorą udział koncertach, warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach.

Beata Kołodziej
Kurier PAP
27 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia