W sobotę Instytut Teatralny świętuje 15. urodziny

15. urodziny Instytutu Teatralnego w Warszawie

Już w najbliższą sobotę odbędą się 15. urodziny Instytutu Teatralnego. 25 sierpnia zielony Jazdów zamieni się w przestrzeń ruchu, eksperymentalnych słuchowisk, premierowych pokazów scenicznych, a przede wszystkim spotkań, rozmów, relaksu i zabawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Kończenie lata na Jazdowie warsztatami, spotkaniami, działaniami artystycznymi i koncertami to od pięciu lat mała tradycja w Instytucie Teatralnym. - W tym roku ostatni weekend wakacji ma dla nas szczególne znaczenie, bo w sobotę świętować będziemy nasze 15. urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości jeszcze więcej niż zwykle propozycji dla ciała i ducha - zapowiada Łukasz Orłowski, rzecznik Instytutu Teatralnego.

Na wspólne świętowanie Instytut zaprasza 25 sierpnia już od południa. Nie zabraknie atrakcji ruchowych, słuchowisk radiowych, szansy zwiedzania Instytutu i zaglądania w miejsca na co dzień niedostępne, dobrej zabawy i tańców. Symbolicznym finałem będzie wieczorna iluminacja i maping fasady, które sprawią, że budynek IT i otaczający go ogród staną się miejscem akcji - animacji o historii Instytutu. Na gości czekać będzie również urodzinowy tort i toast, a przez cały dzień wegetariańskie i wegańskie specjały z grilla (Małpi Biznes), pizza od Bimbo di Wars i Sawa, coś więcej niż bezy z BEZkresu oraz leżaki i hamaki.

Urodzinowy program otworzą, rozpoczynające się o godz. 12:00, otwarte zajęcia zapowiadające kolejny cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała dla aktorów, performerów i ludzi teatru (Ruch w Instytucie). Poprowadzą je choreografki zrzeszone w Centrum w Ruchu: Agnieszka Kryst, Iza Szostak i Ramona Nagabczyńska. O tej samej godzinie w podziemiach Instytutu rozpocznie się pierwsza tura "laboratoryjnego doświadczenia", na którą zapraszamy najmłodszych gości wraz z opiekunami. Na przykładzie pracy wybitnego pedagoga teatru - Jana Dormana - spróbujemy stworzyć własne, osobiste archiwa. Od 15.00 zapraszamy do udziału także w otwartych konsultacjach dla zainteresowanych studiami podyplomowymi na kierunku Pedagogika Teatru, prowadzonymi przez Instytut Teatralny razem z Instytutem Kultury Polskiej (Uniwersytet Warszawski).

Wcześniej, bo o godzinie 14:00, rozpocznie się "Stół choreograficzny - the battle. Spotkanie-dyskusja środowiska tanecznego". Będą to dwa słowne "pojedynki" z udziałem 12 panelistów - choreografek i choreografów, reżyserek i reżyserów, badaczek i badaczy teatru oraz tańca. Od 14:00 zachęcać będziemy także do zasłuchania się w naszych eksperymentalnych słuchowiskach radiowych - wszystkim chętnym udostępnimy specjalne zestawy audio. Decyzja, czy posłuchać każdej z przygotowanych propozycji, czy tylko wybranych słuchowisk (a może jednego kilka razy), należeć będzie do słuchających. Podobnie jak to, czy słuchać będzie się ich na leżakach, na trawie, czy po prostu spacerując.

O godz. 16:00 "mały wielki finał", czyli premierowy pokaz filmu jubileuszowego o Instytucie Teatralnym autorstwa Ewy Hevelke i Michała Januszańca oraz prezentacja książki "Instytut Teatralny 2013-2018. Trzecie pięciolecie". 300 egzemplarzy książki - każdy z nadrukowanym przez nas lub wspólnie unikalnym numerem - czekać będzie na naszych gości.

O godz. 18:00 "Wanna see them", czyli wernisaż wystawy fotografii Chrisa Niedenthala i Woody'ego Ochnio. Czesław i Małgorzata Niemenowie, Kamil Sipowicz i Kora, Janusz Gajos, Beata Tyszkiewicz, Ryszard Kapuściński - to tylko niektóre postaci sesji w... wannie. Sesji, której efekty nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie. Dla urodzinowych gości kolejna niespodzianka: wanna, w której będzie można zrobić sobie podobne zdjęcie.

Wieczorną część urodzin Instytutu rozpocznie czytanie sceniczne farsy Marii Morozowicz-Szczepkowskiej - "Typ A" - w reżyserii Darii Kopiec (godz. 19:30), a tuż po 21:00 odbędzie się wspomniana wcześniej iluminacja i maping. Zwieńczeniem dnia będzie urodzinowa zabawa taneczna, którą poprowadzi Tytus Hołdys znany jako Najgorszy DJ TITO!

Specjalną "urodzinową" ofertę przygotowała księgarnia Prospero (15% zniżki na 15. urodziny), a charakterystyczna "łapa", która od lat wskazuje wejście do Instytutu, zamieni się w wielką księgę życzeń. Będzie można napisać - lub narysować - zdanie o nas i otrzymać łapę w miniaturce - brelok od Pinswear.

W razie niepogody nie odwołujemy naszego święta - wszystkie wydarzenia odbędą się wówczas wewnątrz budynku.
Szczegóły wydarzeń na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/UrodzinyInstytutu oraz na Facebooku - http://bit.ly/15-lecieIT
Partnerem technologicznym 15. urodzin Instytutu Teatralnego jest firma Prolight - organizator Sceny Jutra.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
25 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia