W sobotę odbędzie się finał

4. Off Opera - 2018 - Stowarzyszenie Łazęga Poznańska

W sobotę (6 X) odbędzie się finał 4. edycji projektu Off Opera. Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprasza na niezwykły finał tegorocznej edycji projektu Off Opera 2018,który odbędzie się 6 października (sobota) w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75.

Działania tegorocznej edycji projektu skupione są wokół hasła: ANSAMBL | WIELOGŁOS | WSPÓLNOTA |WIELKOPOLSKA.

Organizatorzy projektu od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej. Odbywające się od 2014 roku projekty to unikatowe wydarzenia, gdzie radosna zabawa przeplata się z wysokim poziomem artystycznym. To doskonała okazja, by poznać historię Wielkopolski, a także współczesne małe ojczyzny. Na przestrzeni lipca i października 2018 r. na terenie Wielkopolski, już po raz czwarty odbyła się Off Opera – jedyne takie wydarzenie w Polsce!

Szóstego października, o g. 16.00 zapraszamy Państwa na wernisaż multimedialnej wystawy łączącej dźwięk, obraz i tekst, która powstała w ramach cyklu warsztatów „Śpiewy historyczne//Poznań:Główna". Zaraz po wernisażu odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne powstałe podczas drugiej części cyklu: „Śpiewy historyczne//Pobiedziska". Warto wspomnieć, że warsztaty „Śpiewy historyczne" były inspirowane cyklem pieśni do słów Juliana Ursyna Niemcewicza powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Szukając inspiracji w tekstach sprzed ponad dwustu lat, ale także w otaczających nas współcześnie dźwiękach i sąsiedzkich opowieściach, uczestnicy warsztatów i instruktorzy samodzielnie stworzyli własną muzyczno-teatralną narrację dotyczącą ich miejsca zamieszkania.

Kolejnym punktem programu będzie pokaz taneczny podsumowujący cykl warsztatów „Czyj taniec?", w których uczestniczyli: dzieci z Domu Dziecka w Pleszewie oraz grupa seniorów z Tarnowa Podgórnego. Każde spotkanie taneczne było zakończone warsztatem filmowym. Uczestnicy, pracując z kamerą tworzyli grupową choreografię opartą na trzech różnych stylach tanecznych: hip-hop, swing oraz taniec ludowy. Jej prezentacja, jako symbol wielogłosu uczestników oraz technik tanecznych, odbędzie się podczas finału, a wykona ją przed uczestnikami profesjonalny tancerz – Bartosz Dopytalski. Poznańskie podsumowanie będzie momentem pierwszego spotkania dwóch grup uczestników − seniorów oraz dzieci.

Natomiast finałem warsztatów „Dziewczyny:Pogłosy", będzie koncert połączony z projekcją filmu. W projekcie „Dziewczyny:Pogłosy" film Janusza Kondratiuka Dziewczyny do wzięcia z 1972 roku stał się punktem wyjścia dla organizacji warsztatów, w których udział wzięły mieszkające w Gnieźnie i reprezentujące kilka pokoleń kobiety. Ich historie, dotyczące pierwszych zauroczeń, nastoletnich wyjazdów i niezapomnianych spotkań, posłużyły jako materiał do pokazu, wieńczącego dwutygodniowe przygotowania. Ich wielogłos na temat miłości stał się podstawą do stworzenia większej formy scenicznej. W trakcie wydarzenia finałowego, otwartego dla mieszkańców miasta, monologi kobiet zostaną zilustrowane muzyką, tworzoną na żywo przez Jacka Szymkiewicza vel. „Budynia" oraz zespół Smutne Piosenki.

Plan dnia:
16.00-16.30 - wernisaż
16.30-17.00 - Śpiewy Historyczne: widowisko teatralno-muzyczne
17.00-17.15 - Czyj taniec?: pokaz taneczny
17.15-18.00 - Dziewczyny:pogłosy: koncert
18.00 - wspólne muzykowanie
Na wszystkie wydarzenia - wstęp wolny

Joanna Grześkowiak
Materiał organizatora
3 października 2018

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia