W spirali przemocy

"Gotowane głowy" - reż. Kinga Dębska - Teatr Capitol, Warszawa

Oficjalna premiera tego czeskiego komediodramatu odbędzie się w styczniu. Ale jeszcze przed końcem tego roku Teatr Capitol zaprasza na przedpremierowe spotkanie z próbką czeskiego poczucia humoru w "Gotowanych głowach"

Przypomnijmy, że Marek Horoščak za tę pracę został nagrodzony w 1999 roku w konkursie na najlepszą współczesną sztukę czeską im. Alfreda Radoka.

To będzie pierwsze wystawienie jego sztuki w Polsce. Przygotowuje je Kinga Dębska, która tym samym zadebiutuje w roli reżyserki teatralnej. Pracowała do tej pory głównie jako dokumentalistka i drugi reżyser serialu „Pitbull”. W 2009 roku na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni pojawił się jej debiut fabularny „Hel”.

– „Gotowane głowy” to inteligentna i pełna humoru satyra na modnych niedawno brutalistów, takich jak Sara Kane, Werner Schwab czy Martin McDonagh – mówi.

Akcja „Gotowanych głów” zaczyna się niczym w baśni braci Grimm, ale ten nastrój ustępuje miejsca narastającej grozie i przemocy. Pewnego wieczoru do małego domku w lesie dobija się dziewczyna. Wpuszczona przez mieszkające tutaj małżeństwo zaczyna zachowywać się w dziwacznie prowokacyjny sposób. Nie będzie jedynym gościem tego wieczoru, a rozpoczęta przez nią gra kłamstw spowoduje kolejne wydarzenia prowadzące do nieoczekiwanych zdarzeń...

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
30 grudnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia