W świecie męskiej części obyczajowego świata

"Bez czułości" - reż. Andrzej Dopierała - Teatr Bez Sceny w Katowicach

Ostatnia już premiera tego sezonu na Śląsku, to spektakl wg Claire McIntyre „Bez czułości" wyreżyserowany przez Andrzeja Dopierałę.

„Bez czułości" to opowieść o potrzebach i oczekiwaniach trzech samotnych, młodych kobiet żyjących w świecie stworzonym wg upodobań i na miarę potrzeb dominującej męskiej części obyczajowego świata.

To spektakl o obsesji seksu, dominacji nad partnerką w anturażu sukcesu, dostatku, frustracji i braku pozamaterialnych ideałów. W dodatku kształtowany „na obraz i podobieństwo" męskiej części społeczeństwa.

Dopierała podjął się zinterpretowania dość trudnego dziś do interpretacji tematu, ponieważ z jednej strony na temat takiej formy przeżywania życiowej drogi wypowiedziało się już wielu artystów, psychologów, socjologów i seksuologów, a z drugiej wciąż jeszcze w naszej mentalności pokutuje „stary" obraz świata ustawiający i kobiety i mężczyzn w znanych nam i od setek jeśli nie tysięcy lat utrwalanych w naszych społeczeństwach postawach.

Jednakże w ostatnich latach bardzo intensywnie zmieniają się oczekiwania i pojawiają inne modele partnerstwa. Pojawia się walka o zmianę traktowania kobiet przez mężczyzn i mężczyzn przez kobiety, wprowadza się inny ład w relacjach pomiędzy płciami.

Andrzej Dopierała obiecuje nam pokazanie wielu ciekawych rozwiązań, zarówno w warstwie literackiej, jak i plastycznej, i muzycznej. Zapowiada zmiany zarówno w sposobach podawania treści jaki w rozwiązaniach formalnych.

Ciekawe w jaki sposób ten nowy trend wpłynie na odbiór „Bez czułości" i na dalszy wizerunek Teatru Bez Sceny. Można się będzie o tym przekonać jeszcze w tym sezonie przez trzy dni.

Wystepują trzy Katarzyny: Katarzyna Dudek, Katarzyna Gajowniczek i Katarzyna Gołąb.

23.06 piątek godz. 19.00 - premiera
24.06 sobota godz. 19.00
25.06 niedziela godz. 18.00

(oprac. rk)
Dziennik Teatralny Katowice
23 czerwca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia