W Teatrze IMKA już w lutym

"Wodzirej" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr IMKA w Warszawie

W lutym w Imce!

„Wodzirej" w reż. Remigiusza Brzyka na deskach Teatru IMKA już 6 i 7 lutego o godz. 16:00

Sława, kariera, lepsze życie i pieniądze za cenę zgniłego kompromisu – to palące kwestie nie tylko naszych czasów. Podejmował je m.in. „Wodzirej", kultowy film Feliksa Falka z kreacją Jerzego Stuhra w 1978. Lutek Danielak, tytułowy wodzirej, za wszelką cenę dążył do poprowadzenia prestiżowej imprezy, która miała odmienić jego dotychczasową karierę, ale i całe życie. Marzenie szybko stało się obsesją. Lutek nie cofnął się przed popełnieniem największych świństw. Spektakl Remigiusza Brzyka przenosi historię Lutka do współczesności. Reżyser prowadząc przewrotny dialog z filmem, stawia pytania o to, czym dzisiaj jest sukces.

 „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III" w reż.  M. Grabowskiego – 28 lutego o godz. 18:00

Wybierając się na ten spektakl warto być przygotowanym na to, że aura wybujałej sarmackiej epoki objawi się również w postaci kieliszeczka wódki. Serwują go widzom aktorzy, którzy przekraczają linię sceny i przenoszą teatralną zabawę na widownię. Jednocześnie nie jest to zabawa pusta, tylko podszyta refleksją na temat naszego narodowego charakteru i tożsamości. Odwołująca się do polskiej tradycji i obyczajów, barwnych typów i bogatego języka. Poprzez nie reżyser stawia pytania o nasze korzenie, wady, śmiesznostki, nieposkromioną fantazję i zawiedzione nadzieje, często wynikające z braku trzeźwej oceny rzeczywistości. Jednocześnie Grabowski nie potępia w czambuł, tylko stara się ocalić to, co warte ocalenia. Trzecia część słynnego cyklu „Opis obyczajów" to spektakl-założycielski, spektakl-legenda. Rozpoczął działalność Teatru IMKA i od lat nie schodzi z afisza.

Walentynkowy „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" w reż. Krzysztofa Materny – 14 i 15 lutego o godz. 19:00

Krzysztof Materna, jedna z najpopularniejszych postaci polskich mediów, satyryk, reżyser, aktor – tym razem jako Henryk Sienkiewicz zstępuje w spektaklu na ziemię w trudnym dla kraju momencie. Chce pokrzepić nasze serca. Namówić Polaków i polskich twórców do pozytywnego myślenia oraz afirmacji życia. Przynieść zgodę, natchnienie, nadzieję. Krzysztof Materna nie ukrywał, że inspirowały go zwariowane komedie Mela Brooksa. W przewrotnej zabawie z dorobkiem Sienkiewicza oglądamy najbardziej popularnych polskich bohaterów, znanych również z kultowych filmów. Najsłynniejsze sienkiewiczowskie frazy, które stały się częścią polszczyzny, brzmią na nowo i zyskują nowy, zaskakujący kontekst. Wariacje wielu scenicznych form współtworzą kompozycje Wojciecha Kilara, sceny taneczne i piosenki Macieja Stuhra do muzyki Janusza Stokłosy.

Bajka dla dzieci „Momotaro" w reż. Tomasza Karolaka – 21, 22 i 23 lutego o godz. 10:00

„Momotaro" to niezwykle zabawna i inteligentna sztuka familijna dla dzieci i ich rodziców, oparta na pastiszu kultury japońskiej, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Opowiada historię przygód dzielnego chłopca Momotaro, który aby odczarować zaklęcie rzucone na rodziców przez złego demona Kudayasi musi zdobyć cudowną wodę z Góry Fuji. Momotaro wyrusza w podróż pełną przygód i czyhających na niego niebezpieczeństw.

 

(-)
Materiał Teatru
1 lutego 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia