W teatrze już święta

"Opowieść wigilijna" - reż: Ewa Piotrowska - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

"Opowieść wigilijna" w październiku? Czemu nie, w końcu ulice już przykryte są śniegiem, a przedstawienie oparte na opowiadaniu Karola Dickensa to uroczy samograj, który oglądać można chyba o każdej porze roku. Teatr Lalki i Aktora trafił w repertuarową dziesiątkę.

Niby wszyscy doskonale to znamy. Historię starego, skąpego Ebenezera Scrooge\'a, który w wigilijną noc rozlicza się z własnym życiem. Zwłaszcza, że przecież różnego rodzaju prób realizacji tego tematu (głównie telewizyjnych) było bez liku. A mimo to "Opowieść wigilijna" - nawet w październiku - wciąga. Już pomijając świąteczne warunki pogodowe, Teatr Lalki i Aktora podjął słuszną decyzję o tak wczesnej premierze. Jest czas na to, by jak najwięcej dzieci jeszcze przed grudniową gorączką obejrzało spektakl oraz by poznało klimat i przesłanie tej historii. Bo naprawdę jest co oglądać. 

To kolejna realizacja w wałbrzyskich "Lalkach", która przy zachowaniu wierności wobec tekstu, stawia na oryginalne środki wyrazu. Wbrew nazwie teatru nie ma tu lalek, jest za to dużo takiej klasycznej aktorskiej roboty. Prym wiedzie oczywiście Scrooge, którego dźwiga na swoich barkach Jerzy Gronowski. Partneruje mu dzielnie młody zespół, który w wartkim tempie przedstawienia sprawnie odnajduje się w kolejnych scenach i rolach. Pomagają w tym stojący "po drugiej stronie" realizatorzy. Zwłaszcza reżyserka Ewa Piotrowska, która wiedząc, że pracuje dla dziecięcej widowni - zwłaszcza w finale - nie unikała scen mocnych i sugestywnych. Przestrzeń teatru, zwłaszcza mobilna scenografia autorstwa Anny Chadaj pozwala na wiele, przechodzenie z wątku do wątku jest fajne, nie ma nudy, którą dzieciaki momentalnie wyłapują. Świetnie i w klimacie wypadają także projekcje Ewy Łuczak. To zawsze problem jak pokazać duchy, zjawy czy projekcje przyszłości, w takiej formie tworzą one natomiast integralną formę przedstawiania. 

Udana - trzeba to podkreślić - realizacja "Opowieści wigilijnej" na stałe wchodzi do repertuaru Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

MW
Nowe wiadomosci Wałbrzyskie
21 października 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia