W teatrze wszystko wolno, w teatrze nie ma barier

1. Międzynarodowy Festiwal - Open The Door - 21-30 września 2018

Wielkimi krokami zbliża się pierwsza edycja festiwalu Open The Door w Katowicach, współorganizowanego przez Teatr Śląski i Muzeum Śląskie. Inauguracja będzie miała miejsce w piątek 21 września o godzinie 19:00 na Dużej Scenie. Festiwal otworzy głośny spektakl Mai Kleczewskiej – „Pod Presją".

Podczas festiwalu trwającego 10 dni będzie można oglądać 16 przedstawień, niektóre będą z Polski, ale nie tylko. Będzie również można zobaczyć sztuki z różnych zakątków świata, między innymi z Izraela, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Meksyku. Warto podkreślić, że widz będzie miał do czynienia z wieloma formami teatralnymi, między innymi z teatrem tańca, ruchu, teatrem ulicznym, a nawet z performancem, cyrkiem czy kabaretem. Wydarzenia będą miały miejsce na scenach Teatru Śląskiego, w Muzeum Śląskim, nawet w plenerze – na placu przed teatrem.

Open The Door ma skupiać się na ludziach, którzy w społeczeństwie są od zawsze, lecz niemalże nigdy ich nie widać. Wszelkiego rodzaju wykluczenie ze społeczeństwa ma być tematem dominującym. Zobaczyć będzie można sztuki między innymi o niewidzących, niesłyszących czy też migrantach wojennych. Festiwal ma za zadanie pokazać, że teatr otwiera się na każdego człowieka, niezależnie od poglądów, pochodzenia czy szeroko pojętej niepełnosprawności. Również ma podkreślić, że wszyscy mamy prawo do wysłuchania historii innych, a przede wszystkim do opowiedzenia własnej.

Oferta wydarzenia jest prawdziwie różnorodna. Wystawiane będą „Trzy Siostry" A. Czechowa Teatru Krasnyj Fakieł, gdzie wszyscy aktorzy, poza jedną osobą, nauczyli się swoich roli w języku migowym; spektakl „Birdie" hiszpańskiej grupy Agrupación Señor Serrano, opowiadający o ptakach – migrantach (sztukę nagrodzono Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji); „Całe życie w dresach" poznańskiego teatru Ba-Ku z aktorką grającą samą siebie, czyli matkę niepełnosprawnego dziecka. W ofercie są również warsztaty trwające od 22 do 28 września przygotowujące do udziału w spektaklu El Rey Gaspar, który wystawiany będzie aż 4 razy podczas tegorocznej edycji.

Bez wątpienia będzie to zdarzenie niecodziennie, do tego niezmiernie inspirujące - w końcu będzie można zakosztować innego rodzaju teatru, z różnych zakątków świata i przede wszystkim – poruszającego niebanalne tematy.

Jan Gruca
Dziennik Teatralny
19 września 2018

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...