W technice czarnego teatru

"Najmniejszy bal świata " - reż. Aneta Głuch-Klucznik - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Z okazji pojawienia się sztuk Maliny Prześlugi zastanawiano się, jak pokazać na scenie takie postaci jak Ciarki, Oczko w Rajstopie czy Gęsia Skórka. Warto zobaczyć, jak rozwiązano ten problem w Sosnowcu.

Najnowsza premiera Teatru Zagłębia jest bodaj trzecią realizacją "Najmniejszego balu świata", w którym pojawiają się te postaci. W toruńskim Baju Pomorskim adresowano ją do starszych dzieci, a włączone w akcję efekty pracy kamerzysty obecnego na scenie - wprowadzały je w świat mediów. W katowickim Ateneum posłużono się tradycyjnymi środkami, zwracając się do młodszych widzów.

W Sosnowcu do opowieści o zbuntowanej dziewczynce wykorzystano technikę czarnego teatru, wymyśloną przez Bułgara Iwana Sivinowa, a zastosowaną przez Anetę Głuch-Klucznik, reżyserkę spektaklu i dziekan Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej PWST. Scenę wyłożono czarnym materiałem, a aktorów ubrano w czarne trykoty. Noszą oni kostiumy i posługują się rekwizytami, które pod wpływem promieni ultrafioletowych są doskonale widoczne, podczas gdy ich trykoty giną na czarnym tle. Niektóre elementy postaci "znikają" więc z pola widzenia, można też pokazać tylko jej kontur narysowany fluorescencyjną kreską albo rozpad na kilka części, "ukrywając" animujących je aktorów. Uruchamia to wyobraźnię widzów, pozwala odwołać się do skrótu i abstrakcji.

Z magią scenicznej opowieści kontrastuje bardzo realna postać Migawki. Edyta Ostojak gra współczesne dziecko, któremu nie wyznaczono żadnych granic. Dziewczynka jest agresywna, a jednocześnie znudzona, bo co to za świat, w którym wszystko można? Sceniczna historia pokazuje wewnętrzny świat dziecka, w którym dokonują się rewolucje; wyznacza granice i przywraca zaburzone proporcje. Postać Pokurcza, przyjaciela w nieszczęściu, stworzył Michał Balaga. Sceniczny i utalentowany duet przypomina nieco ten z reklam z udziałem Rozumu i Serca. Tylko że logiczny i egotyczny rozum reprezentuje tu dziewczynka, a emocjonalne i pełne poświęcenia serce - chłopiec.

Kalina Zalewska
"Teatr"
22 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia