W weekend finał "Lata w teatrze"

Lato w teatrze

Pokaz spektaklu "Raz, dwa, trzy - kryjesz ty! Eins, zwei, drei - du musst sein!" przygotowywanego przez młodych adeptów sztuki teatralnej w najbliższy weekend w Szczecinie zakończy tegoroczną odsłonę akcji "Lato w teatrze" w tym mieście.

Jak powiedziała PAP Magdalena Gardas z Teatru Lalek Pleciuga, który organizuje przedsięwzięcie, spektakl tworzony przez dzieci będzie składał się z polskich oraz niemieckich popularnych gier i zabaw podwórkowych. Jego tłem jest najnowsza historia miasta i ostatnia wojna światowa, która spowodowała wymianę prawie całej populacji Szczecina - dodała Gardas.

- Spektakl nie ma sztywnego scenariusza. Zamiarem dorosłych koordynatorów przedsięwzięcia jest wzbudzenie w dzieciach swobodnej interpretacji zagadnienia, z którym się mierzą - powiedziała Gardas.

Od kilku dni młodzi twórcy pod okiem bardziej doświadczonych kolegów pracują nad spektaklem. Grupa aktorska ćwiczy swoje role, ich koledzy z grupy technicznej przygotowują światła i dźwięk, a grupa plastyczna kompletuje kostiumy i tworzy scenografię. W spektaklu nie może zabraknąć także muzyki, w tym przypadku polskich i niemieckich piosenek, które przygotowują młodzi muzycy.

Dzieci nie tylko uczestniczą w zajęciach w pracowniach teatralnych, ale podczas wycieczek po mieście poznają także współczesną historię miasta.

Efekt pracy młodych twórców będzie można zobaczyć w Teatrze Lalek Pleciuga już w najbliższą sobotę, kiedy zaplanowano jego premierę. W niedzielę przedstawienie zostanie powtórzone.

"Lato w teatrze" to ogólnopolski projekt koordynowany przez Instytut Teatralny w Warszawie organizowany od 2008 r. Warsztaty odbywają się od 28 czerwca do 31 sierpnia w 28 miastach i miasteczkach w kraju.

(-)
(PAP)
11 lipca 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia