W Zabrzu zakończyła się "Rzeczywistość przedstawiona"

17. Festiwal "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu

Przyznano nagrody na zakończonym XVII Ogólonopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" Zabrze 2017.

Jury XVII Ogólonopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" Zabrze 2017 w składzie:

Lech Raczak – przewodniczący
Sebastian Majewski
Łukasz Drewniak

postanowiło przyznać następujące nagrody zespołowe i indywidualne:

1 nagrodę w wysokości 8 000 zł otrzymuje reżyser Michał Borczuch i zespół aktorski spektaklu Wszystko o mojej matce Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

2 nagroda w wysokości 6 000 zł dla kolektywu twóczego: Anna Smolar, Marta Malikowska, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski za spektakl Henrietta Lacks z Nowego Teatru w Warszawie.

3 nagroda w wysokości 4 500 zł trafia do młodych aktorów grających w przedstawieniu Cesky Diplom Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu

Nagrodę w wysokości 3 000 zł za reżyserię spektaklu Cesky Diplom przyznajemy Piotrowi Ratajczakowi.

Nagroda w wysokości 3 000 zł za scenografię przedstawienia Ambona Ludu trafia do Mirka Kaczmarka.

Nagrodę w wysokości 3 000 zł za muzykę i aranżacje muzyczne spektaklu Ku Klux Klan. W Krainie Miłości otrzymuje Anna Stela.

Laureatem nagrody im. Stanisława Bieniasza w wysokości 3 000 zł został Tomasz Śpiewak autor tekstu Wszystko o mojej matce.

Nagrodę aktorską w wysokości 1 500 zł za rolę w spektaklu Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w reżyserii Aleksandry Popławskiej z Teatru Ludowego w Krakowie otrzymuje Marta Bizoń.p

Nagrodę aktorską w wysokości 1 500 zł za rolę w spektaklu Ku Klux Klan. W Krainie Miłości w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu przyznajemy Kasi Łacisz-Kubackiej.

Nagrodę aktorską w wysokości 1 500 zł za rolę w spektaklu Diabeł i tabliczka czekolady w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru Osterwy w Lublinie otrzymuje Janusz Łagodziński.

Nagroda Publiczności dla spektaklu „Česky diplom" w reż. Piotra Ratajczaka,
Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.

W tym roku po raz pierwszy w historii naszego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2017 zostało przyznane osobiste wyróżnienie dla Sceny Invitro w Lublinie za "oszczędne a piękne formalnie, otwarte na widza spotkanie w dialogu o wartościach podstawowych – (poprzez?) spektakl "Ponowne zjednoczenie Korei" w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego" ufundowane przez Annę Solecką-Bacię.

Jury Młodych XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona" Zabrze 2017 w składzie:

Kalina Piesik
Maria Łukasik
Bartłomiej Golik

postanowiło przyznać następujące nagrody w kategorii:

„Muzyka":
na ręce Anny Steli za muzykę i aranżacje muzyczne w spektaklu Ku Klux Klan. W krainie miłości w reż. Macieja Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu, 500zl

„Spektakl":
na ręce Piotra Ratajczaka, reżysera spektaklu Česky Diplom, Wydziału lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu, 500zl

„Scenografia":
na ręce Mirka Kaczmarka za scenografię spektaklu Ambona Ludu, Teatru Nowego w Poznaniu, 500zl

„Zespół aktorski":
na ręce obsady: Marta Malikowska, Sonia Roszczuk, Maciej Pesta, Jan Sobolewski spektaklu Henrietta Lacks, Nowego Teatru w Warszawie, 1000zl

„Za najlepsze przedstawienie społecznego problemu lokalnego":
na ręce Kuby Kowalskiego reżysera spektaklu Diabeł i tabliczka czekolady, Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, 500zl

Na zakończenie Festiwalu wystapił zespół Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem ze spektaklem Jakowa Gołosowkera "Dom widzących ducha" w reżyserii Agaty Biziuk.

 

Oprac. RK
Dziennik Teatralny
23 października 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...