W Zakopanem sezon w pełni

"Sytuacje wg "Medei"" - reż. Bartłomiej Wyszomirski -Teatr Wtkacego iw Zakopanem

Spektakl długo oczekiwany. W Zakopanem sezon w pełni. Codziennie jeden, czasem dwa spektakle. I premiera "Medei" według Eurypidesa w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Spektakl długo oczekiwany.

Bo antyczne teksty rzadko są wystawiane. Bo każda premiera w Teatrze Witkacego jest świętem. I wreszcie dlatego, że spektakl reżyseruje Bartłomiej Wyszomirski, ciekawy reżyser, który z dala od medialnego zgiełku buduje swoją karierę. Wyszomirski w 1998 r. zrealizował niezłego "Makbeta" i niezauważony, a zdumiewający i frapujący "Arsenał zjaw" według "Gigantów z gór" Luigi Pirandella. "Medea" Eurypidesa to bodaj pierwszy tekst dramatyczny, którego główną bohaterką jest kobieta. Zdradzona i porzucona morduje rywalkę, swoje dzieci, wreszcie popełnia samobójstwo. Taki wyjątkowy portret kobiecy. Musiał robić wrażenie na antycznych Grekach. I tak jest do dziś. Mit o Medei - czarownicy, silnie wpłynął na europejską kulturę, stał się kanwą wielu dzieł literackich, muzycznych i plastycznych. Cieszy powrót antyku na scenę pod Giewontem.

Muzykę skomponował Jerzy Chruściński, etatowy kompozytor zakopiańskiej sceny. W obsadzie: Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk, Krzysztof Wnuk, Jacek Zięba-Jasiński, Marek Wrona i Bartłomiej Chowaniec. Warto rezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Michał Mizera
Puls Biznesu
31 sierpnia 2007

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...