"Wahadłowe drzwi" Petera Rosea i Annamarii Faraone

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

26 i 27 września o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium wystąpią amerykanin Peter Rose i włoszka Annamaria Faraone. Przygotowany przez nich spektakl pt. "Wahadłowe drzwi" porusza tematy płci biologicznej i kulturowej, osobistej mitologii, żywych i umarłych.

Poprzez działania fizyczne, monologi i śpiew Rose i Faraone spróbują na nowo odkryć mit. "Król o tysiącu twarzy" wyrusza w podróż przez ciemny las, prowadzony przez swą piękną wybrankę, kobietę-dżina. Ona jest Czarodziejką, Undine, Anną Livią Plurabelle. On jest Percevalem, Dantem, Finneganem.

Jak stwierdził Shunry Suzuki: "Gdy stajemy się naprawdę sobą, zmieniamy się w wahadłowe drzwi i jesteśmy od wszystkiego niezależni, a zarazem od wszystkiego zależni. To właśnie jest absolutna wolność". Na tych założeniach opiera się praca Rose i Faraone. Performerzy budują most do niezależności, nawiązują ze sobą kontakt, wykorzystują rekwizyty (drewno, kamień, miękki metal, wodę, tkaninę) i dzielą się energią.

Peter Rose i Annamaria Faraone tworzą w Berlinie projekt Practical Works, którego celem było umożliwienie grupie artystów i znajomych grania, tworzenia narzędzi twórczych i duchowej praktyki. W ramach Practical Works prowadzony jest trening aktora w zakresie ciała i głosu, realizowane są spektakle i warsztaty "Awakening Practice" (realizowane również w 2009 roku przy wsparciu Instytutu Grotowskiego w ramach obchodów Roku Jerzego Grotowskiego w Berlinie).

W "Wahadłowych drzwiach" wykorzystano między innymi teksty: "Tristan" Gottfrieda von Strassburga, "Wydrążeni ludzie" i "Cztery kwartety" T.S. Eliota, "Undine Geht" Ingeborg Bachman, "Parsifal" Wolframa von Eschenbacha oraz "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a.

Twórca Practical Works, Peter Rose, w latach 1977-1981 uczestniczył w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium: "Medytacjach na głos" Ludwika Flaszena i ośmiodniowych warsztatach Ryszarda Cieślaka oraz w projekcie "Drzewo Ludzi" (1978/1979), a także Teatrze Źródeł (1980). W latach 1977-2006 stworzył spektakle "The Circular Heavens", "Over the Wall Stories", "Berlin Zoo", "Loyaltown", "USA!", "Diamond Fever", "test-traveler/polar star" oraz "Cleansing the Senses". W latach 1990-1991 Berlin Zoo zostało zrealizowane w wersji telewizyjnej, otrzymując wyróżnienie Amerykańskiego Instytutu Filmowego w kategorii nowych gatunków performatywnych.

Bilety na spektakl kosztują 15 zł, rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 lub www.biletin.pl.

Więcej informacji: www.peterrose.org oraz www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiał Organizatora
23 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...