Wakacje w teatrze

Projekt "Lato w teatrze" 2011 - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Chociaż wakacje powoli dobiegają końca, dzieci nadal mogą brać udział w półkoloniach. Od poniedziałku w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio rozpoczynają się bezpłatne zajęcia teatralne pod hasłem "Lato w Teatrze". Mali miłośnicy sztuki mogą też podszkolić swoje umiejętności w sali zabaw Port Łódź Junior, które organizują już drugi cykl warsztatów teatralnych

Bezpłatne, teatralne półkolonie już po raz czwarty organizowane są w kilkunastu miastach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynuje je Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Zajęcia prowadzone są w grupach: aktorskiej, kostiumowo-scenograficznej, muzycznej oraz promocyjno-dziennikarskiej.

Przez dwa tygodnie dzieci będą tworzyć spektakl "Brzechwałki". Oczywiście pomogą im w tym profesjonalni artyści. Przedstawienie zostanie zaprezentowane na koniec turnusu, czyli 27 sierpnia (sobota) o godz. 16, albo w teatrze albo w innej części miasta. Punktem wyjścia do pracy we wszystkich grupach będą wiersze Jana Brzechwy. O ile podczas warsztatów aktorskich będą one pobudzać dziecięcą wyobraźnię, o tyle w grupie muzycznej wiersze zainspirują do stworzenia podkładu muzycznego do spektaklu. Oczywiście uczestnicy zajęć muzycznych staną przed wyzwaniem nagrania licznych dźwięków i to na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach. Przygotowano dla nich również ciekawą wycieczkę do klubu Wytwórnia, podczas której poznają tajniki pracy elektroakustyka i zwiedzą studio nagrań.

Za kostiumy i scenografię będzie odpowiadać już inna grupa, która opanuje pracownię plastyczną oraz krawiecką. To właśnie w nich powstaną dekoracje i stroje dla aktorów, które zostaną zaprezentowane podczas spektaklu "Brzechwałki". Jednak żeby ściągnąć na niego widzów, potrzebna jest też odpowiednia promocja. Odpowiadać za nią ma grupa promocyjna, której zadaniem będzie zaprojektowanie plakatu, zaproszeń i przeprowadzenie akcji happeningowej. Przydadzą się też umiejętności pisarskie, bo kolejne wyzywanie dla półkolonistów to prowadzenie bloga. Żeby promocja była skuteczna, warto poznać tajniki pracy dziennikarskiej. Dlatego dzieci z grupy promocyjnej zwiedzą studio radiowe.

Zajęcia będą prowadzone od poniedziałku do soboty w godz. 10-16. Na półkolonie należy się wcześniej zapisać, bo liczba miejsc jest ograniczona. W tym celu należy wypełnić ankietę i wysłać ją na adres: literacki@teatrpinokio.pl. Pierwszeństwo mają dzieci z rodzin, które mają trudną sytuację materialną.

Te maluchy, które nie dostaną się na półkolonie to Teatru Pinokio, mogą skorzystać z oferty bezpłatnej sali zabaw Port Łódź Junior. Już po raz drugi organizuje ona warsztaty teatralne. Zajęcia prowadzone w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 17-19. W ich trakcie dzieci również przygotowują spektakl, który zostanie wystawiony w Porcie Łódź 3 września.

- Nie pozwólmy dzieciom nudzić się w wakacje, sprawmy by nie tylko dobrze się bawiły, ale także zdobyły nowych przyjaciół i nauczyły się czegoś interesującego - mówi Emilia Lange- Cichocka, menadżer działu marketingu Portu Łódź.

Agnieszka Magnuszewska
Polska Dziennik Łodzki
17 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia