Wakacje z Lalkami: Zobacz lalki mistrzów i zrób swoją

wystawa i warsztaty

Czym tegoroczna wystawa lalek teatralnych będzie różniła się od poprzednich edycji? Choćby tym, że zobaczymy na niej nie tylko lalki z Teatru Lalek i Aktora "Pinokio" w Łodzi, ale także z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie oraz dwóch warszawskich teatrów - "Guliwera" i "Lalki".

Odwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie zrobić lalkę teatralną w specjalnej "Twórczej piaskownicy" lub w teatralnym foyer kupić lalkę zrobioną przez profesjonalistów. 

Lubelski teatr pokazuje lalki ze spektaklu "Pieśń o Rolandzie" w scenografii Łukasza Głowackiego, który sam wykonał wszystkie lalki, zbierając materiały na złomowisku. Dwa warszawskie teatry pokazują lalki do "Bajki o księciu Pipo i księżniczce Popi" oraz "Ale jajo", spektaklu wyreżyserowanego przez Konrada Dworakowskiego, dyrektora "Pinokia", w teatrze "Lalka". 

- "Pinokio" zaprezentuje lalki historyczne, które budują nie tylko historię naszego teatru, ale historię teatru lalek w ogóle - opowiada Dworakowski. - Mamy na przykłąd monograficzną salę Rajmunda Strzeleckiego, wybitnego mistrza scenografii. 

Na wystawie pokazane są lalki Strzeleckiego z "Don Kichota", który powstał w "Pinokiu" w 1994 roku. Teatr tradycyjnie pokazuje także bohaterów ze swojej ostatniej premiery, czyli "Opowieści o tym, jak Tygrysek pewnego dnia nie wrócił do domu", którzy wyszli spod ręki Elżbiety Iwony Dietrich i mnóstwo innych lalek z innych swoich spektakli. 

Ekspozycja czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 10 do 14, do 17 lipca. Jednoosobowy bilet kosztuje 4 zł.

anp
Polska Dziennik Łodzki
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...