Wakacje z reżyserką wybitną

20. Wakacyjny Przegląd Przedstawień

Agata Duda-Gracz to wybitna polska reżyserka i scenografka, współpracująca z wieloma teatrami w Polsce, w których zrealizowała ponad czterdzieści przedstawień.

Jest doceniana zarówno przez krytyków, jak i publiczność za wyrafinowanie plastyczne (w którym można dostrzec związki z twórczością jej ojca, Jerzego Dudy-Gracza) oraz operowanie groteską. Kreowanie na scenie opowieści są metaforycznym komentarzem do świata, panujących w nim relacji i rządzących nim mechanizmów. Reżyserka od początku teatralnej kariery mierzy się z trudnymi tekstami i tematami. Krytycy doceniają jej niezwykłą pracę z aktorem, która owocuje emocjonalnym zaangażowaniem zespołu i rolami dopracowanymi w każdym szczególne.

Artystka jest laureatką ponad dziesięciu nagród teatralnych, w tym najważniejszej: Nagrody im. Aleksandra Bardiniego za całokształt twórczości w 2016 roku. W Teatrze Rozrywki w Chorzowie w ramach 20. Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień zostaną pokazane jej dwa najlepsze przedstawienia: 31 lipca – „Po Burzy Szekspira" z wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol oraz „Będzie pani zadowolona, czyli ostatnie wesele we wsi Kamyk" z Teatru Nowego w Poznaniu, które zostanie zaprezentowane 17 sierpnia.

Kroke

Przeglądowi twórczości artystki będzie towarzyszył koncert zespołu Kroke, który początkowo był kojarzony z muzyką klezmerską, a obecnie sięga po improwizację i inspiracje muzyką etniczną. Zespół wystąpi w Chorzowie 5 sierpnia ze specjalnym udziałem Zohara Fresco, izraelskiego perkusisty, który specjalizuje się w grze na bębnach obręczowych. Muzyk najbardziej znany jest jako członek tria jazzowego, które tworzy ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz polskim pianistą Leszkiem Możdżerem.

(-)
Materiał organizatora
9 lipca 2018

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia