Wakacje z teatrem

Teatr Polski we Wrocławiu

Serdecznie zapraszamy licealistów z całego Dolnego Śląska do udziału w warsztatach, które odbędą się w Teatrze Polskim we Wrocławiu od 19 lipca do 1 sierpnia 2010

Uczestnicy zajęć będą pracowali codziennie od godziny 11:00 do 17:00 w grupach:
- aktorskiej
- scenograficzno-kostiumowej
- muzycznej
- dziennikarsko-promocyjnej

Grupa aktorska (15 osób) (brak miejsc) - zajęcia poprowadzą aktor Mariusz Kiljan i zwycięzca "You Can Dance" Maciej Florek (choreografia)

Grupa kostiumowo - scenograficzna (10 osób) - zajęcia poprowadzą plastycy Ewelina Sośniak oraz Michał Matoszko

Grupa muzyczna (10 osób) - zajęcia poprowadzi Łukasz Perek

Grupa dziennikarsko-promocyjna (10 osób) - zajęcia poprowadzi Kinga Wołoszyn-Świerk

Zajęcia rozpoczynamy 19 lipca. Prosimy uczestników zajęć o zgłoszenie się na portiernię Teatru Polskiego (wejście od ul. Bogusławskiego) o godz. 11:00.

Informacji udziela Marta Kuźmiak - (71) 316 08 17 lub m.kuzmiak@teatrpolski.wroc.pl.

Lato w teatrze
Otwieramy licealistom drzwi do świata kultury od strony kuchni, dając możliwość uczestniczenia w życiu teatru nie tylko jako widz, ale i jako twórca.

Młodzież pod opieką profesjonalnych aktorów, choreografów, muzyków, plastyków i ludzi mediów będzie miała okazję poznać specyfikę i mechanizm powstawiania spektaklu.

Zaproponujemy uczestnikom zajęć podróż w niedaleką przeszłość, czyli czasy PRL-u. Zadaniem do wykonania będzie odtworzenie rzeczywistości "na kartki". Mariusz Kiljan, aktor Teatru Polskiego, będzie pracował nad stworzeniem warstwy tekstowo-muzycznej spektaklu PRL oczami młodych, wspólnie z młodzieżą będzie poszukiwał inspiracji i form wyrazu w przeszłości oraz konfrontował je z najnowszymi widowiskowymi środkami ekspresji. Peweksy, upragnione dżinsy za dolary, niekończące się kolejki i wyroby czekoladopodobne - to tylko niektóre kody popkulturowe, na których opierać się będą licealiści.

Grupy aktorska i muzyczna będą ściśle współpracowały. Piosenki będą równie ważnym elementem jak teksty dramatyczne. Pojawią się znane utwory Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów w opozycji do utworów zespołów Kult, Sztywny Pal Azji czy Ira. Podczas warsztatów być może dojdzie do spotkania z ikoną polskiego rocka Lechem Janerką.

Mamy nadzieję, że młodzież zaproponuje i inne muzyczne ikony tamtych czasów.

Przygotowując widowisko muzyczne, grupa scenograficzno-kostiumowa pozna klimat PRL-u, by przenieść na scenę środki wyrazu charakterystyczne dla lat 70. ubiegłego wieku. Dobór strojów będzie inspirowany tamtejszą modą. Ważnym elementem będą wizualizacje przygotowane przez Jacka Rzehaka. Skorzystamy z kronik filmowych oraz fragmentów kultowych polskich filmów tamtego okresu.

Grupa muzyczna będzie nadawała ton widowisku, dlatego liczymy na otwartych, czujących muzykę młodych twórców. Jeśli uczestnicy warsztatów będą grali na jakichś instrumentach, na pewno ich umiejętności zostaną wykorzystane w spektaklu.

Grupa dziennikarsko-promocyjna stworzy film dokumentujący Lato w teatrze. Młodzież będzie pracowała z kamerą, opanuje podstawy montażu i pozna sposoby pracy w mediach. Grupa będzie też przez cały okres warsztatów zajmowała się promocją Lata w teatrze w lokalnych mediach. Powstanie blog, na którym będą zamieszczane reportaże oraz rozmowy z twórcami i uczestnikami projektu. Przygotowany też zostanie plakat promujący przedstawienie oraz zorganizowany happening na wrocławskim Rynku.

Dzięki spotkaniu z PRL-em uczestnicy poznają realia, które kształtowały spojrzenia na świat ich rodziców, co stworzy płaszczyznę porozumienia w charakterystycznym dla licealistów konflikcie pokoleń.

Efektem cyklu warsztatów będzie widowisko muzyczne wystawiane na deskach Teatru Polskiego z profesjonalnym zapleczem technicznym - oprawą oświetleniową i dźwiękową.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do zdobycia doświadczenia, uczenia się na własnych błędach oraz oczywiście wspaniałej zabawy, jak i poznania ciekawych i wartościowych ludzi. Jest to również moment, w którym możesz, drogi licealisto, wykazać się swoim talentem i być może zostać zauważonym przez osoby zainteresowane Twoim dalszym rozwojem.

Premiera odbędzie się 31 lipca 2010 o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kolejny spektakl dzień póżniej. Wstęp na spektakl PRL oczami młodych będzie wolny - na zeszłorocznej premierze Romea i Julii widownia była wypełniona po brzegi. Na podobny sukces liczymy również w tym roku.

. Aby uczestniczyć w warsztatach, należy przesłać zgłoszenie na adres m.kuzmiak@teatrpolski.wroc.pl. Opłata za udział w zajęciach wynosi 50 zł. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej na stronie: http://teatrpolski.wroc.pl/edukacja.php?id=lato

Kinga Wołoszyn-Świerk
Materiały Teatru
29 czerwca 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...