Wakacyjna premiera

"4.48 Psychosis" - reż. Łukasz Molski - Teatr TrzyRzecze w Białymstoku

Wakacyjna premiera w Teatrze TrzyRzecze: "4.48 Psychosis". Sztukę autorstwa Sarah Kane zobaczymy już pod koniec sierpnia na scenie przy Młynowej 19

Na scenie wystąpi aktorka wyłoniona w castingu, który odbywał się pod koniec maja - Agnieszka Maracewicz. Jednak nie będzie ona sama. Na deskach TrzyRzecza pojawi się także białostocki zespół Pokrak, który zyskuje coraz większą popularność. I to nie tylko na rodzimej, białostockiej scenie muzycznej. Reżyserią zajął się Łukasz Molski, a scenografię zaprojektuje Magdalena Franczak.

- To jest dość trudny tekst - mówi reżyser Łukasz Molski. - Ostatni, jaki Sarah Kane napisała przed samobójstwem. Była w szpitalu psychiatrycznym, wyjęła z butów sznurówki, poszła do łazienki i powiesiła się. Ten tekst często bywa interpretowany z perspektywy biograficznej autorki. My chcemy pokazać go w sposób bardziej uniwersalny. I przedstawić nie tyle historię choroby, co umożliwić ludziom wejście w świat osoby, która traci kontakt z rzeczywistością.

- Kiedy dowiedziałam się o castingu wiedziałam, że sztuka jest dobra - dodaje Agnieszka Maracewicz. - Wiedziałam, że będzie bardzo trudno. Ale pomyślałam: dlaczego nie spróbować? Najtrudniejsze w pracy nad tekstem jest wyśledzenie Sarah. Stworzyła genialny labirynt emocji, myśli, dylematów. Na początku prób wiedziałam więcej niż teraz. To duże wyzwanie i mam nadzieję, że mu sprostam.

Twórcy spektaklu chcą, żeby projekt dojrzewał wraz z widzami. Dlatego też udostępnili profil na Facebooku (4.48 Psychosis T3R), na którym dostępne będą zdjęcia, relacje, przemyślenia twórców spektaklu.

- Być może również raporty na temat stanu naszego zdrowia psychicznego - podsumowuje ze śmiechem Wojciech Jaskólski, zajmujący się promocją spektaklu.

Urszula Krutul
Kurier Poranny
15 lipca 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia