Wakacyjna szopka

inicjatywa Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

Latem na placu Ratuszowym w specjalnym namiocie aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji - aby "rozruszać" martwy teatralny sezon - wystawiać będą cykliczne widowisko o tematyce lokalnej

To powrót do idei sprzed kilku lat, kiedy to w Rynku, podczas wakacji pod namiotem odbywały się przedstawienia "Wielkiego Teatru Legend Karkonoszy" w wykonaniu ówczesnego Jeleniogórskiego Teatru Animacji. Spektakle grane pięć razy w tygodniu ożywiały centrum miasta i były sporą atrakcją dla turystów.

W te wakacje odbędzie się podobne przedsięwzięcie, choć na mniejszą skalę. Nie da się bowiem ustawić namiotu "na dłużej", bo w Rynku nie ma na to miejsca (kilka lat temu nie było tylu ogródków gastronomicznych). W każdym razie spektakle będą grane, a ich kanwą staną się anegdoty historyczne związane z Jelenią Górą.

- Wystąpią "kolędnicy", którym tak dobrze się śpiewało od Bożego Narodzenia, że nawet się nie obejrzeli, jak nadeszło lato. Muszą więc zmienić treść piosenek - zapowiada Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. - Postaci ubrane w tradycyjne kolędnicze stroje, będą je stopniowo zdziewać, aż do letniego odzienia, a zaśpiewają o śmiesznych incydentach z dziejów naszego miasta. W to wplecione będą niektóre legendy karkonoskie - usłyszeliśmy.

Jedna z wyśpiewanych anegdot przypomni postać niejakiego Voegel\'a, komendanta miejscowego garnizonu, który miał dwie żony: jedną w Jeleniej Górze, drugą - w Kłodzku. Znany był ponadto z tego, że zamknął dla celów "egzekucyjnych" Wzgórze Szubieniczne (dziś Wzgórze Kościuszki).

"Wakacyjna szopka" nie będzie grana tak często, jak "Wielki teatr" kilka lat temu. W lecie przewidziano kilka spektakli, o których na bieżąco będziemy informowali.

TEJO
www.jelonka.com
19 maja 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia