Waldemar Malicki - pianista, kameralista, improwizator

George Gershwin - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów - solista, kameralista, improwizator. Ukończył w 1982 r. z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swoje umiejętności w Wiedniu.

Nagrał około czterdziestu płyt dla takich firm fonograficznych jak m.in.: Polskie Nagrania, Polton, Dux, Pavane, Accord, Adda, Koch Records Schwann, Wergo, Pony Canyon. Jego płyty z utworami Wieniawskiego, Bacha i Paderewskiego otrzymały w roku 1997, 2000 i 2003 nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Z kolei płyta z utworami Karola Szymanowskiego została uznana przez miesięcznik Studio za najlepszą płytę roku 1999. Pianista znany jest ze swojego pełnego muzycznego humoru i wirtuozerii projektu, który prezentował podczas wieczorów galowych organizowanych dla instytucji kulturalnych i społecznych oraz w ramach wystaw światowych EXPO w Hanowerze i Osace. Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. I.J. Paderewskiego.

Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic” w Nowym Sączu. Wspólnie z Jackiem Kęcikiem jest współautorem jedynej w swoim rodzaju Filharmonii Dowcipu, formacji muzycznej, z którą wielokrotnie występował w TVP1 i TVP2. Pianista koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii. Współpracuje z najlepszymi polskimi artystami.

Prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii. Waldemar Malicki jest laureatem „Wiktora”, „Telekamery” i wielu innych nagród telewizyjnych.

(-)
waldemarmalicki.com
15 lutego 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia