"Walizka" pełna atrakcji

27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

Pełne rozmachu efektowne widowiska plenerowe, teatralne happeningi, koncerty w wyjątkowej scenicznej oprawie oraz kilkanaście spektakli konkursowych - to wszystko czeka miłośników teatru i rozrywki już w tym tygodniu. Na 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka do Łomży zjedzie kilkanaście teatrów z Polski i zagranicy.

- Myślę, że te cztery dni będą ciekawe pod względem artystycznym - ocenia Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i reorganizującego go Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Nasz festiwal jest zarówno festiwalem środowiskowym, adresowanym do twórców teatralnych z całej Europy, jak i miejskim. Liczymy, że teatry nawiążą tu nowe kontakty czy przyjaźnie, bo temu też służą festiwale, a mieszkańcy naszego miasta zobaczą wiele dobrych spektakli plenerowych!

27 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka rozpocznie się w środę 11 czerwca i potrwa do soboty. W tym czasie na scenach w Teatrze Lalki i Aktora oraz placówkach kulturalnych i oświatowych zaprezentuje się w konkursie 13 teatrów z całej Europy, w tym cztery polskie.

- Oprócz niemieckiego Theater des Lachens (zdobywcy Grand Prix w roku ubiegłym - red.) zaprosiliśmy do Łomży dziewięć zespołów zagranicznych, które wcześniej nigdy w naszym mieście, a niekiedy nawet w Polsce, nie były - mówi Jarosław Antoniuk. - Zależy mi na tym, żeby pokazywać w naszym mieście widowiska, które nie były do tej pory prezentowane w tej części Europy. Myślę, że wydarzeniem festiwalu będą spektakle obu teatrów hiszpańskich, które są dobrze znane na świecie, często otrzymują nagrody na festiwalach i dobrze się stało, że zgodziły się przyjąć nasze zaproszenie. Bardzo znany jest też bułgarski teatr z Warny, który od lat realizuje w Bułgarii znaczący, jeden z najważniejszych w Europie, festiwal teatralny "Złoty delfin".

Równie ciekawie zapowiada się spektakl "Niedźwiedź" Kostroma Puppet Theatre - romantyczna opowieść o dwojgu samotnych ludzi.

- To widowisko było nagradzane na wielu festiwalach na całym świecie, w tym "Złotą maską" w Rosji - mówi dyr. Antoniuk. - Aktorzy lalkarze animują tu lalkami, a dubbing jest robiony przez wybitnych aktorów rosyjskich, pracujących w dramacie.

Festiwal to nie tylko interesujące spektakle konkursowe, ale też widowiska plenerowe oraz koncerty i wystawy. W tym roku na Starym Rynku wystąpią: warszawski Teatr Akt w spektaklu "In Blue", łączącym pantomimę, spektakl cyrkowy i happening, lwowski Teatr Woskresienia (Ukraina) zaprezentuje "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa, a warszawski teatr Adama Adama Walnego wystąpi dwukrotnie, w "Hamlecie" Szekspira oraz spektaklu dla dzieci "Dziadek". Będzie też teatralny happening "Motyle" Teatru Akt w Galerii Veneda, wystawa fotograficzna w Galerii Pod Arkadami, podsumowująca 20-lecie festiwalu teatralnego w Suboticy oraz dwa koncerty. Na Starym Rynku wystąpi w interaktywnym widowisku muzyk i wokalista Sambor Dudziński, w Łomży znany z nagrodzonej trzy lata temu na festiwalu i zagranej wówczas na żywo muzyki do przedstawienia "Żywoty świętych osiedlowych". W teatralnej kawiarence zaprezentuje się zaś w programie "Tango na walizce" łomżyński zespół BIOacoustic w składzie: wokalistka i skrzypaczka Żaklina Olchowik, akordeonista Michał Olchowik i gitarzysta Darek Boguski.

Wojciech Chamryk
4lomza.pl
11 czerwca 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia