Walka z rzeczywistością

"Rok magicznego myślenia" - reż. Ewa Błaszczyk - Teatr Studio w Warszawie

Teatr Studio zaprasza na spektakl Ewy Błaszczyk "Rok magicznego myślenia" na podstawie pamiętnika Joan Didion. Jest to niezwykła, udramatyzowana relacja z wydarzeń, jakie stały się doświadczeniem amerykańskiej scenarzystki i pisarki po nagłej śmierci jej męża i szoku septycznym córki

Podstawowym wątkiem dramatycznym "Roku magicznego myślenia" jest specyficzna walka, jaką skłonna do kontrolowania siebie i innych psychika bohaterki toczy z rzeczywistością, nie przyjmując do końca nieodwracalności faktów, z którymi ma do czynienia. Sugestywna i żywa proza Didion, będąca rodzajem autoanalizy, a zarazem ostatnią deską ratunku wobec niemożliwego dla niej do przełknięcia poczucia bezradności, jest próbą podzielenia się z widzem tym, co wydaje się nieprzekazywalne, próbą znalezienia partnera - - wspólnika. Ów aktywny charakter monodramu, jego bezpośredniość, prosta i operująca konkretem narracja, nadaje mu duży walor sceniczny, stanowiąc znakomity materiał dla aktorskiej i egzystencjalnej wypowiedzi.

Życie zmienia się szybko. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie takie, jakie znasz, kończy się. Pozostaje kwestia żalu nad sobą – zapisuje autorka/ bohaterka w pierwszych dniach po nagłej śmierci męża i szoku septycznym swojej córki. Niezwykła, udramatyzowana relacja z wydarzeń, jakie stały się doświadczeniem amerykańskiej scenarzystki i pisarki w wykonaniu Ewy Błaszczyk.

Joanna Bieguńska Kostrzewa
Materiały Teatru
27 października 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia